Св. Синод на Кипърската църква разпространи изявление за Събора в Крит



cyprusСлед извънредно заседание , на 31 юли Светият Синод на Кипърската православна църква излезе с послание по повод провелия се Свят и Велик събор на остров Крит. Целта на публично оповестеното изявление е да се подчертае важността на Събора в Крит като свидетелство, че Православната църква може да отговори на актуални и наболели проблеми на съвременния човек.

В комюникето кипърските архиереи заявяват, че Съборът, провел се на остров Крит, е продължение на вселенските и поместни събори на Православната църква. „Светият и Велик събор бе от належаща необходимост за Православната църква, за да покаже, че въпреки изпитанията, които са се случили през второто хилядолетие от историята на християнството, Църквата остава Една, Свята, Съборна и Апостолска, която в пълнота е пазителка на Истината – така, както я е приела от Христос и апостолите. Затова и единството на Църквата не е накърнено от административните структури на четиринайсетте поместни автокефални църкви, а се утвърждава чрез общата вяра, в светата Евхаристия и в Тайнствата“, се казва в посланието.

В текста на изявлението се казва още, че отказът от участие по политически и вътрешни причини на четири поместни църкви, оповестен в последния момент, не е накърнил важността и тежестта на решенията, взети на Събора в Крит. „И на вселенските събори са отсъствали някои църкви, но това не се е отразило на значимостта на тези събори. На Втория вселенски събор, както е известно, Римската църква е отсъствала, която по това време е била православна и дори първопрестолна, а на Третия вселенски събор е отсъствала Антиохийската църква.“

В комюникето на Кипърската църква в обобщен вид се говори за решенията по шестте теми, обсъждани на Събора: за поста, брака, православната диаспора, провъзгласяването на църковна автономия, мисията на Църквата в света и диалога с другите християни.

По повод темата за брака, в изявлението се акцентира върху факта, че днес мнозина православни не живеят в изцяло православно обкръжение, а между инославни и последователи на други религии. Така по въпроса дали могат да се венчават православни с инославни Съборът в Крит предоставя правото по икономия на всяка от поместните църкви на преценка според локалните условия.

По отношение на текста, породил най-много спорове – за отношенията на Църквата с другите християни, се казва следното: „Ясно се подчертава, че диалозите, които Православната църква води с други християнски общности, не означават компромис с въпросите на вярата, а целта им е възвръщане на отделилите се от Православната църква във вярата, която тя притежава и съхранява. Светият и Велик събор приема историческото название „църква“ и за отделилите се от нея общности, което не означава, че признава вярата им за правилна. Същото е направил св. Василий Велики спрямо арианите, св. Нектарий – спрямо римокатолиците, както и много други отци на Църквата, такава е била практиката на Църквата в миналите векове. В светата литургия св. Василий се обръща към Господа с думите: „… умири раздорите между църквите“…“ | panorthodoxcemes.blogspot.com

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info

<strong>Notice:</strong> Credit Card fields are disabled because your site is not running securely over HTTPS.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...