Конкурс за есе за семинаристи и студенти по богословие, посветен на дяконията



Христос и светите апостоли ни учат, че грижата за ближните, нуждаещите се, болните, бедните, сираците, вдовиците, затворниците е дълг за всеки християнин. Много са примерите на милостиня и милосърдие, които светите отци и православните авторитети са извършвали от древни времена до днес.

Св. безсребърници Козма и Дамян Римски са лекували даром и са подпомагали сиромаси с имуществото си; св. Николай тайно дарил пари на беден баща, за да го спаси от голям грях; св Йоан Милостиви е бил милосърден и щедър; св. Филарет Милостиви дарявал всичко, което имал на сиромаси; преп. Параскева Българска също раздала целия си имот на бедни; св. Йоан Шанхайски създал дом за сираци и се грижил за изоставени деца; старецът Паисий Светогорски помагал на бедни хора, деца и вдовици.

Преди 9 септември 1944 г. Българска православна църква основава и поддържа детски лагери, ясли, градини, забавачници и игрища, занаятчийски училища, млечни кухни за родилки, детски юношески столове и трапезарии, сиропиталища, старопиталища и др. След падането на комунизма тази типично църковна дейност отново започва да се възражда, като са създадени кухни за бедни, домове за сираци, неделни училища, православни детски лагери, центрове за духовно обгрижване на наркозависими, свещеници посещават и се грижат за затворници и др.

Вдъхновен от примера, оставен ни от светите отци, сайтът Milostiv.org организира конкурс, посветен на дяконията и милостинята. Конкурсът се провежда в две отделни възрастови категории: за ученици и за студенти.

За ученици от Софийската и Пловдивската духовна семинария

Тема на есето: Дяконията като начин на служение в Православната църква
Целта на конкурса е да стимулира участниците да разсъдят за мястото на църковната социална дейност в съвременния свят и да предложат своите виждания за грижата за ближния. Семинаристите се приканват да представят своите идеи за това как те лично биха могли да помогнат и (или) как, като свещенослужители, биха призовали хората да се грижат за нуждаещите се.

Награди
Първо място – 1200 лв. (целогодишна стипендия по 100 лв. на месец);
Второ място – 600 лв. (целогодишна стипендия по 50 лв. на месец);
Трето място – парична награда от 300 лв.

Условия за участие
В конкурса могат да участват семинаристи от Софийска духовна семинария и Пловдивска духовна семинария.

Електронна поща за изпращане на творбите: milostiv.org@gmail.com

За участие в конкурса, моля, изпратете ни:
– Есе (обем между 5 и 6 страници);
– Трите имена;
– Названието на семинарията, в която учите;
– В кой клас сте;
– Кратки биографични данни (до 250 думи).

За студенти по богословие от четирите православни богословски школи в България

Тема на есето: Милостинята като висока добродетел в християнството
Студентите по богословие се приканват да потърсят в своите есета отговорите на такива въпроси, като: Какво означава да бъдем милосърдни и да правим милостиня като християни? Защо това е важно за нас? Колко и по какъв начин можем да помагаме? Можем ли да го правим, ако не сме богати? За кого да се грижим и какъв тип дейности и начинания да подкрепим? Как виждате мисията на църквата като милосърдна и добродетелна дейност?

Награди
Първо място – 1200 лв. (целогодишна стипендия по 100 лв на месец);
Второ място – 600 лв. (целогодишна стипендия по 50 лв на месец);
Трето място – парична награда от 300 лв.

Условия за участие
В конкурса могат да участват всички студенти по богословие от четирите православни богословски школи в България, независимо в кой курс са, дали са бакалавърска или магистърска степен и дали са редовно или задочно обучение.

Електронна поща за изпращане на есетата: milostiv.org@gmail.com

За участие в конкурса, моля, изпратете ни:
– Есе (обем между 5 и 6 страници);
– Трите имена;
– Названието на богословския факултет, в който учите;
– В кой курс (студентски поток) сте;
– Кратки биографични данни (до 250 думи).

Общи условия

Краен срок за изпращане на есетата: 31 март 2014 г.

Комисия
Есетата ще бъдат щателно преглеждани и оценявани от комисия в състав: председател д-р Валентин Кожухаров, преподавател по християнско образование и по мисиология, и членове свещ. Стоян Чиликов, доцент при катедрата по Теология на Философско-историческия факултет на Пловдивски университет, и свещ. Константин Цанков, преподавател по пастирско богословие в Софийска духовна семинария.

Награждаване на победителите в конкурса
Обявяването на резултатите и награждаването на победителите ще се състои през месец май в актовата зала на Софийска духовна семинария.

Пълна информация за условията, на които есетата трябва да отговарят, както и допълнителна информация, можете да видите на http://milostiv.org/essay

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info

<strong>Notice:</strong> Credit Card fields are disabled because your site is not running securely over HTTPS.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...