За световната криза
Питаш ме, човече Божи, откъде произхожда сегашната световна криза и какво означава тя?
Кой съм аз, та да питаш мен за такава голяма тайна? Св. Григорий Богослов казва: “Говори, когато имаш нещо по-добро от мълчанието”. И макар да смятам, че сега мълчанието е по-добро от всяка реч, все пак от любов към теб ще ти напиша какво мисля по този въпрос.
Думата “криза” е гръцка и означава “съд”. В Светото Писание тя се използва многократно. Така например Псалмопевецът казва: Затова нечестивците не ще устоят на съда (Пс.1:5). На друго място пак: Милост и съд ще възпявам (Пс.100:1). Мъдрият Соломон казва, че съдът на всеки е от Господа (Притч. 29:26).1 Сам Спасителят казва: Отец… целия съд предаде на Сина и малко по-нататък продължава: Сега е съд на този свят (Йоан 5:22; 12:31). И апостол Петър пише: Защото време е да почне съдът от Божия дом (1 Петр. 4:17).
Замени думата “съд” с думата “криза” и чети: “Затова нечестивците не ще устоят при криза. – Милост и криза ще възпявам. – От Господа е кризата на всеки. – Отец цялата криза предаде на Сина. – Сега е криза на този свят. – Защото време е да почне кризата от Божия дом”.
До неотдавна европейските народи употребяваха думата “съд” вместо “криза”, когато ги сполиташе някаква неволя. Сега старата дума е заменена с нова и разбираемата – с неразбираема. Когато настъпваше суша, хората казваха: “съд Божи!”; когато имаше наводнение – “съд Божи!” Когато започваше война или мор – “съд Божи!”; имаше ли земетресение или градушка, гъсеници и мишки ли нападнеха нивите или се случеше някоя друга беда – отново и винаги “съд Божи!” А това означава: криза, предизвикана от засушаване, от наводнение, от войни, епидемии и т. н. И на сегашната финансово-икономическа беда народът гледа като на съд Божи, но не казва “съд”, а “криза”, та бедата да стане по-голяма чрез неразбирането ѝ. Защото когато се употребяваше разбираемата дума “съд”, знаеше се и причината за настъпилата беда; знаеше се и Съдията, който я е допуснал; знаеше се най-сетне и целта, с която е допусната. А когато е употребена думата “криза”, никой не може да обясни нито защо, нито от кого, нито за какво е допусната тя. Това е единствената разлика между днешната криза и кризите, причинени от суша, наводнения, войни, епидемии, нападения на вредители и от други бедствия.
Питаш ме за причината на сегашната криза или по-точно казано на сегашния съд Божи. Причината винаги е една и съща: богоотстъпничеството на хората. Хората са предизвикали тази криза чрез греха на богоотстъпничеството и Бог я е допуснал, за да ги пробуди, да ги накара да се опомнят, да станат по-духовни и да се върнат при Него.
Модерни грехове – модерна криза. И наистина Бог си е послужил със съвременни средства, за да вразуми съвременните хора: ударил е по банките, по борсите, по финансите и валутата. Прекатурил е масите на менячите по целия свят, както някога в Йерусалимския храм. Предизвикал е небивала паника сред търговците и собствениците на обменни бюра. Вдига, събаря, обърква, смущава, заплашва. И всичко това само и само да се пробудят горделивите глави на европейските и американските мъдреци. Да се осъзнаят и да започнат да мислят духовно. Те, закотвените в пристанището на материалната сигурност, да си спомнят за душите си, да признаят своите беззакония и да се поклонят на Живия Бог, на Бога Всевишни.
Докога ще продължи кризата? Докато не се промени човешкият дух. Докато горделивите виновници за тази криза не капитулират пред Всемогъщия. Докато хората и народите не се досетят да преведат на свой език неразбираемата дума “криза” и не възкликнат с въздишка на покаяние: “съд Божи!”
Кажи и ти, честни отче, “съд Божи” вместо “криза” и всичко ще ти стане ясно.
Поздрав и мир на теб!
Превод: Диляна Иванова
Из „Мисионерски писма“
Потресен съм от правотата и силата на тези думи. Така бих искал църковните пастири да говорят за днешните ни проблеми.
Търговците обединяват света. Религиите идеологиите, езиците, империите, философите само го разединяват. Изгонените от храма разбира се следват своите егоистични интереси, но са доста напред с материала спрямо духовното и политическото обединение на света. В криза е мисленето на религиозните хора изправени пред предизвикателствата на глобализацията и различието, защото ако Бог искаше на света да има само една религия , сигурно не би разчитал на тях, на нещастните и тъпи посредници и техните храмове , на представата им за непогрешимост и абсолют, на вдървените им от догматизъм мозъци.
[quote name=“Питащият“]Търговците обединяват света. Религиите, идеологиите, езиците, империите, философите само го разединяват.[/quote]
Гешефтарите и банкерите обединявали света?! Обединяват го толкова, колкото го обедини фашизмът или СПИН. Отвратителни нелепости на един болен мозък, който се крие зад празен ник.
Питащият #2 е готов за антихриста. Ще му се поклони с радост и ентусиазъм, не от малодушие, както други. Само че, преди това би било добре да се осведоми малко за какво става дума и какво пише в Светото писание по въпроса (вж. последна глава(. Но той явно разчита на своето собствено разкрепостено либерално мислене и няма нужда да чете прашасали закостенели книги. Освен това би трябвало да знае, че само една религия е от Бога, понеже Бог е един и няма нужда нито от много религии, нито от много истини ама, предполагам, че от такова изявление бяс ще го хване. Е жив и здрав да е, само не знам какво прави в тоя сайт
Първо подчертавам, че изобщо не знам за какво си правя труда да пиша из безсмислените ви форуми, но все пак не мога да не защитя „Питащият“, поради факта, че в неговите думи има доста истина. Първо е вярно, че споменатите : религии, идеологии и т.н. разделят хората.Първо използвам факти от самата реалност – религиозни хора, които са се събрали около една маса и са отворили тема за религии – винаги са се скарвали. Едно с едно мнение няма, всеки защитава собствените си виждания, за да остане прав поне за себе си. Естествено се получава така, поради факта, че библията е обект на интерпретиране. Всеки разбира по различена начин писанията. За идеологии няма да кажа нищо, тъй като религиозните хора си живеят точно в тях и не дават никой да им каже нищо допълнително.
Nikolas, може би това е, защото вярващите също са грешни хора и правят грешки.
Не само Библията е въпрос на тълкувание – всичко е въпрос на разбиране от конкретния човек.
Ето Питащият просто вярва на някои добре скалъпени лъжи, но никой не може да го разубеди, ако самият той не го иска и обидите няма да помогнат, макар и самият той да си служи с тях.
Не е достатъчно да кажеш нещо на някой човек и дори и това как ще го кажеш. Човек може и Библията да чете 100 пъти и пак да не влезе нищо в сърцето му.
Притчата за сеяча може да си я припомним от тук:
Евангелие по Матей, глава 13, стих 1-23: http://sveta-gora-zograph.com/Bible/chapter.php?id=151#S0201_13