Архимандрит Павел стана професор
През февруари 2012 г. Катедрата по теология при Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет се увеличи с един професор по История на Църквата. Архимандрит Павел Стефанов е един от ерудираните учени в България, който изследва проблематиката на църковната история. През 2008 г. излезе от печат монографията на доц. д-р П. Стефанов "Ялдаваот. История и учение на гностическата религия", изд. Омофор. Тази книга разкрива истината за многообразието на форми в ранното християнство и тяхното влияние през вековете.
Сред академичните среди с голям интерес се очаква предстоящото издаване на новата му книга "Лирата на Параклита. История на монтанизма". В многобройните си научни публикации и трудове архимандрит Павел прави задълбочен анализ на тематични проблеми от историята на Църквата. Неговите творчески търсения бяха достойно оценени от Научното жури на конкурса за професор. Архимандрит Павел е единственият в България монах след архим. Евтимий (Сапунджиев), удостоен със академичната длъжност професор по История на църквата.
Редакцията на Православие.БГ честити на дългогодишния сътрудник на портала архим. Павел и му пожелава много нови книги и благодарни студенти 🙂
Благодаря за честитките. Имам още шест книги, готови за печат, но проблемът е, че трябва сам да плащам за издаването им.
Дай Боже всекиму да се докосне до свежарската личност на о.Павел! Бог да го благославя винаги!
Достоен!
Дай Боже да е първият епископ професор!
Да изследва и донатизма във връзка с все по-нарастващото му проявление в нашата църква.
Поздравления и най-добри пожелания! 🙂
[quote name=“p_stefanos“]Достоен!
Дай Боже да е първият епископ професор!
Да изследва и донатизма във връзка с все по-нарастващото му проявление в нашата църква.[/quote]
Нямам намерение да ставам епископ. Чак толкова не съм паднал. В БПЦ се нарушават каноните и епископите са слуги на митрополитите, вместо да имат собствени епархии.
Архим. Павел Стефанов е явление в българските научни богословски среди! Нека Господ да му дава здраве и успехи за нови творчески и научни достижения. Ние, неговите възпитаници, с нетърпение очакваме новите му книги!
На многая и благая лета!
Честито отче! Разкажете какво е да си професор, когато имате време. Какво е усещането, тръпката? Усеща ли се някакво удовлетворение. Като духовно усещане има ли нещо общо с ръкоположението?
Честито, отче! Още по-големи успехи на академичното поприще! Чакаме и нови книги като класиката „Ялдаваот“!
[quote name=“Т Георгиева“]Честито отче! Разкажете какво е да си професор, когато имате време. Какво е усещането, тръпката? Усеща ли се някакво удовлетворение. Като духовно усещане има ли нещо общо с ръкоположението?[/quote]
Честно казано, като монах ми е неприятно да бъда център на внимание. Единственото при мен, което се е променило с професурата е заплатата, която даже не знам каква е, защото отива на влог. Всичко друго си остава същото. За някои хора, написали няколко статийки и станали „пруфесури“ с доноси и връзки, не мога да говоря. Бог да съди всички.