Богословите – най-засегнати от безработицата у нас
Във връзка с новата рейтингова система на висшите училища в България, вестник "24 часа" публикува информация за заетостта сред завършилите различни специалности. Оказва се, че най-много безработни има сред завършилите специалност "Богословие".
Данните, събрани в рамките на проект на МОНМ, позволяват да се очертае общата картина на търсенето и предлагането на висшисти у нас.
Изследването обхваща завършилите в периода 2007-2009 г. Според изнесените данни, богословите водят пред всички останали специалности с ниво от 7-процентна безработица, следвани от завършилите "Социални дейности" с безработица от 6 % В другия край на скалата са специалностите Медицина и Фармация, където има най-малко безработни висшисти.
В публикувани във вестника интервюта с ректорите на най-големите университети у нас, проф. Пламен Легкоступ, ректор на Великотърновския университет заявява, че се съмнява в достоверността на данните. "Спрямо нашия университет информацията не е поднесена коректно. Например в "Теология" нашият факултет е на последното четвърто място. На второ е Пловдивският университет, без да има щатни преподаватели. Отбелязано е също, че нашите богослови имат 0 научни публикации, което не отговаря на истината", казва проф. Легкоступ. | По информация на 24 часа
7% безработица е напълно в границите на нормалното. Важното е да не е 70%, което повече съответства на действителността. За какво да стават свещеници? За да умрат от глад? Или монаси, за да бъдат изнасилвани по манастирите?
Шуменската катедра по теология е единствената у нас, която е акредитирана за три степени – бакалавър, магистър и доктор. Софийската няма право да дава докторски дипломи, но напук на това го прави. Това е нарушение на закона, т.е. престъпление.
Българските университети при комунизма –
http://archiman.livejournal.com/
Единствените възможности за завършилите специалност Богословие е да работят или в системата на БПЦ като свещеници, или в системата на образованието като учители. За да се осъществи първото, трябва да имат сключен брак и да отговарят на изискванията в Устава на БПЦ.При делегираните бюджети на училищата е невъзможно да се стане учител на редовен трудов договор без друго висше с педагогически профил – т.е. да сформират пълен норматив само от свободно-избираемите часове по религия. Други алтернативи пред богословите в България няма. Трябва да ходят да пеят по църквите, да пишат статии за вестниците или просто да си търсят друга работа. Би следвало Църквата да осигурява някаква работа за богословите – те могат да бъдат катехети в храмовете, да отговарят за неделни училища, за социални и благотворителни дейности, да подпомагат свещениците в тяхната социална дейност. Така бъдещите свещеници ще имат добра практика и школовка. Финансирането на подобни длъжности трябва да става от Синода.