Българската писменост – образ и подобие
Изложба във варненския храм "Св. Архангел Михаил"
На 1 юни от 11:00 ч. в храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде открита изложба на тема „Българската писменост – образ и подобие”. В изложбата се проследява историята на българската писменост от нейното създаване до периода на Българското Възраждане, когато, по призива на св. Паисий Хилендарски, българите започват отново да изучават своя род и език.
В залите на храма ще видите 10 от най-хубавите икони на св. св. Кирил и Методий от Варненска и Великопреславска епархия и старопечатни книги от епохата на Българското Възраждане, изиграли основна роля за духовното и национално възраждане на българите – Рибния буквар на д-р Петър Берон, превода на Новия Завет и Граматиката на о. Неофит Рилски, Царственик или История болгарская от Христаки Павлович и др. Акценти в изложбата ще бъдат и експонатите свързани с живота и делото на св. Софроний Врачански и йеромонах Неофит Рилски – създателя на новобългарския книжовен език и на първото светско училище. Ще бъде показана първата българска печатна книга – Неделник и ръкописа на превода на Неделника на св. Софроний Врачански. В изложбата е включен и единственият портрет на св. Софроний, рисуван през 1812 г. в Букурещ.
Изложбата ще бъде открита със слово на доц. д-р Пламен Павлов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Инициативата се осъществява съвместно от Варненска и Великопреславска св. митрополия и Община Варна, със съдействието на фондация „Човек на фокус” и фондация „Българска памет”. Входът за изложбата ще бъде свободен за граждани и гости на града до 5 юни.
По време на откриването на изложбата, Първа езикова гимназия – Варна и фондация „Българска памет” ще раздадат за шеста поредна година наградите на литературния си конкурс за авторски текстове на английски и немски език на тема „Добрата воля”. Конкурсът се провежда в памет на дългогодишните преподаватели в Първа езикова гимназия Красимира Попова и Йордан Йорданов. Ще бъдат наградени ученици от 8 до 12 клас от цялата страна.
От 17.30 часа в храм "Св. Архангел Михаил", клуб "Ценности" при Варненска търговска гимназия "Г. Раковски" ще представи пред родители и гости „Урок по родолюбие” по идея на Силвия Димчева, учител по литература и ръководител на клуб "Ценности". Темата е: „Възраждането – нашето духовно възкресение: личности, идеи, послания.” Изявата е за трета поредна година и е по образец на възрожденските уроци.
Лайтмотивът на цялата българска история от скитския период до наши дни е участието и защитата на свято общонародно дело, в името на което ние следва да жертваме всичко от себе си и дори да умрем за него. До Покръстването това е било религията и идеологията на Държавата с езически измерения – вж. моите текстове за дохристиянската вяра на българите, след Покръстването това става християнството и Държавата, като в бездържавните периоди паметта се е пазела от влялата се в народ аристокрация, а не от Църквата както пропагандно учи БПЦ, през Възраждането това е борбата за българска Църква и българско училище като еманципация на нацията от елинизма и латинството на католици и протестанти, след това става националното обединение и копнежа за Велика България като тук бг-историографията има огромен принос, след това става комунизма, след това демокрацията и пазарната икономика. А видно от статията БПЦ експлоатира безвъмездно и без принос в него държавния и частния ресурс в името на това дело
Автор: митрополит Макарий (Булгаков)
Название: Православно-догматическое богословие. В 2-х томах
Издательство: Типография Р.Голике
Год издания: 1883
Формат: DjVu
Язык: русский
Cтраниц: 1279
Размер: 38,8 МБ
http://ifolder.ru/23863706
Чурешки, не си много коректен, добре знаеш,че в средновековието няма понятие за държава,то възниква на запад през 15век, през средновековието има владетели , които легитимират властта си чрез Бога, прозихода си и подкрепата на аристократцията, никому през ума не е минавало да препише ценност на някаква абстрактна държава, дори липсва понятието държава. В българския думата държава също няма съвременното значение, има владетел /кан,цар/, който се легитимира чрез владетелски произход, римски произход/Калоян/, свещенно присъствие /например иконата на Св.Димитър и закрилата му при Асен и Петър/. Можеш ли да ми приведеш текст в който се говори за понятието държава? Народ също няма в съвременния смисъл, нито пък измисленото понятие народност.Етниическата принадлежност , ако въобще се осъзнава има почти нулево значение, водеща е религиозната идентификация и това продължава до т. нар. Възраждане, когато църквата започва да се използва /от кого е безкрайна тема/ за създаване на нация.