Българският параклис в Антарктида e в плачевно състояние
Тази събота във „Вяра и общество” – за акцията по изографисването на миниатюрния храм в отвъдокеанската ни територия
За възторзите на православието и за мисията на православните ще си говорим в поредния ни брой. А също за празниците и за делниците, белязани за мнозина от постоянен недоимък. И за утехата, която може да ни даде вярата и призванието да помагаме на другите.
И този път започваме с голямото събитие, което развълнува православните българи преди седмица – канонизирането на мъчениците от Батак и Априлци. Ще се опитаме да ви покажем това, което остана встрани от медийното отразяване – емоциите на хората и тихото им поклонение пред иконите на новите светци.
След това ще видите как един православен свещеник цяла зима се грижи за своите енориаши като истински духовен пастир. Свещеник Станимир Тодоров от монтанското село Якимово продължава кампанията за събиране на помощи за своите бедстващи пасоми.
В същия брой отделяме специално внимание и на една друга кампания, която стартира тези дни – набирането на средства за зографисване на параклиса „Св. Йоан Рилски” в българската антарктическа база на о-в Ливингстън. Художничката Ганка Павлова е ентусиазираният инициатор на тази идея и е готова да дари своя безвъзмезден труд за зографисването на петте стенописни пана, които ще бъдат монтирани в параклиса. Заедно с известния наш антарктик проф. Христо Пимпирев тя разказва подробности за начинанието, което предвижда основните материали да се закупят в Аржентина, а самите пана да се рисуват на място, за да бъдат спестени средства. Антарктиците напомнят, че малкият параклис в нашата база на Антарктида е лице както за държавата, така и за църквата ни, но в момента има твърде неугледен вид.
Тази събота (9 април) началният час на излъчването по БНТ 1 е 10.30. Повторението е на 15 април (петък) от 15.30. Излъчването ни по БНТ СВЯТ е в неделя (10 април) от 8.50 часа с повторение от 5.00 на 12 април (вторник). Може да ни гледате и на електронния адрес на Българската национална телевизия – www.bnt.bg – на страниците на „БНТ Продукции" в раздел „Религия и История".
Интересно как пътните разноски до Антарктида се изчисляват в размер на 10000 лева? Пътували сме нееднократно от Окланд, Нова Зеландия до София и мога да потвъдя, че двупосочният едногодишен билет струва около 2500 новозеландски долара или лева (курсът е почти 1:1). От Германия се намират билети по за 1200 евро, което е същото. Интересно как от Окланд до Антарктида може да се похарчат 7500 лева? Дори с луксозен кораб – круиз да се пътува пак няма да идат толкова. И защо трябва да се лети през Латинска Америка, ако струва толкова по- скъпо?
Съответно, възниква въпросът, като събират пари с лека ръка, не може ли да направят една предварителна сметка и да не искат толкова пари – 10000 за път и 10000 за бои(!). Не че са супер много, но не е морално да се иска от бедните българи с лека ръка и да се твърди при това, че трудът е безплатен и делото е супер Богоугодно. Такъв подход руши доверието на хората и за останалите дарителски каузи, в т.ч. църковни. Моля за прошка, ако греша, но една честна калкулация, ще разбие всякакви съмнения.
Уважаема Людмила, типично по български бързате да хлевоустите, преди да сте вникнала в същността на проблема. Пътуването до Антарктида се осъществява не само със самолет, но и с кораб. И възлиза на около 7-8 хиляди евро на човек. Както ни уверяват антарктиците. Останалите 2-3 хиляди са предвидени за закупуване на материали. Така че сумата наистина възлиза на около 10 хиляди евро. Художничката Г.Павлова е изключително честен и скромен човек, за да се съмнявам в нейната непочтеност. Още повече, че и антарктиците застават зад нея – средствата ще се набират по тяхната сметка. Така че за никакви спекулации не може да става дума. Никой няма намерение да граби бедните българи. Засрамете се с критиката си – каузата наистина е благородна!! .