Български паметници в списъка за опазване на културно-историческото наследство на Балканите
На 9-10 юни в София се проведе симпозиум: „Културно-историческото наследство на Балканите и развитието на региона”. Актуални проблеми на културно-историческото наследство обсъждаха 40 специалисти от 12 страни. Изследователи от Германия, Полша, Сърбия и България коментираха съдбата на наследството от периода на комунизма. Участници от Хърватия, Турция и Гърция илюстрираха с примери от Балканите, Близкия и Далечния Изток как военни конфликти разрушават паметници. Ролята на наследството за етническите малцинства беше показана с примери от Австрия и Словения. Симпозиумът е по международен проект “Хермес”.
В Софийския симпозиум България беше представена с многообразното си наследство от праисторията до пост-социалистическия период. Бяха презентирани два национални проекта. Единият е на Министерството за регионално развитие. Той е финансиран по програма Фар и подкрепя локални инициативи за културен туризъм. Другият е част от международна програма за Югоизточна Европа, финансирана от Европейската комисия и Съвета на Европа. Неговата цел е да се определят паметници, които се нуждаят от спешна консервация и реставрация. Кои са те за България?
Списъкът включва 15 обекта от национално значение и един от световно значение – Мадарския конник, уникален скален релеф от VІІ-VІІІ век – казва арх. Доля Йорданова от Министерството на културата. – Останалите паметници имат различна датировка – от 3000 години пр. Хр. до ХХ век , вкл. първата електроцентрала на Балканите, намираща се край София. Включени са християнски църкви, джамия, синагога, археологически резервати, архитектурни паметници.