ВМРО организира протест за църквата ни в Букурещ
На 10 декември, в 12.30 ч., ВМРО събира своите симпатизанти на протест пред румънската църква в София, информираха от пресцентъра на партията. Сънародниците ни ще настояват да бъде върната отнетата от Румънската патриаршия българска църква „Свети пророк Илия” в Букурещ. В противен случай трябва да бъде закрит и конфискуван румънският храм в София, който се намира между улиците „Екзарх Йосиф” и „Пиротска” – категорични са организаторите на протеста.
Нека припомним, че на Велики четвъртък през миналата година Негово Блаженство Румънският патриарх Даниил отне българския храм „Свети пророк Илия”. По-късно той беше отговорил положително на молбата на Негово Светейшество Българския патриарх Максим и на Светия Синод на Българската православна църква да бъде отстъпен терен в румънската столица за изграждането на българска църква. Румънският патриарх обеща да осигури подходящ парцел на площ от 1,5 – 2 декара във Втори сектор на кметството в Букурещ. Справка в историята показва, че на 26 октомври 1954 г. Румънският патриарх Юстиниян и Светият синод на Румънската православна църква са предоставили храм „Свети пророк Илия” на българската общност, докато тя си построи друга църква. Впрочем дотогава постепенно са отнети всички наши църкви, строени на румънска територия от наши родолюбци през Възраждането. Събитието от 1954 г. е увековечено с паметна грамота, която може да се прочете над централния вход на храма. В нея е описана накратко и неговата история: „Тази свята църква, която има за храмов празник свети пророк Илия, построена от ключаря Раду Колця през 1725 г., след това възстановена от Лазар Календероглу и с помощта на други през 1841 г. Беше ремонтирана благодарение на грижата на Блаженейшия патриарх Юстиниян със средства на Светата Архиепископия на Букурещ и бе дадена за ползване на православното българско общество от гр. Букурещ на 26 октомври 1954 г. Старите стенописи бяха почистени и поправени от майстор Николае Стойка, който изографиса иконите на входната част на храма.
Църквата беше осветена от Негово Блаженство Румънския патриарх Юстиниян и от Българския патриарх Кирил, с голям събор от йерарси, свещеници и дякони от Румъния и България, в присъствието на множество вярващи.”
Наскоро обаче викарийният епископ на Румънската патриаршия и главен секретар на Светия синод на нашата съседка Къмпинянски епископ Киприян, разговаряйки с нашия свещеник в румънската столица иконом Петър Тотев, е заявил, че намеренията на Румънския патриарх Даниил са „малко променени”. Терен за наш храм в Букурещ щял да бъде отстъпен, но срещу предоставянето на терен за изграждането на румънски храм във Видин, където Румъния ще настоява за откриването на свое трето почетно консулство в страната ни, след като вече има такава институция в Бургас и Силистра. Министерството на външните работи все още не е изразило позиция в подкрепа на Българската православна църква за построяването на наш храм в Букурещ. Дипломатичното мълчание обаче в случая означава политическо малодушие, смятат организаторите на днешния протест. Целта на протестиращите пред румънската църква в София е да предизвикат българското правителство да подкрепи нашата кауза и реално да съдейства за предоставянето от страна на румънските власти на терен за наш храм в Букурещ.