Връчиха наградите от Националния конкурс за есе „Вечната книга и ние“
На 23 октомври в столичната ателие-книжарница „Къща за птици“ бяха връчени наградите от Националния конкурс за есе „Вечната книга и ние“.
Организатори на първия по рода си конкурс, посветен на библейските послания, са Библейската библиотека на Богословския факултет на Софийския университет и интернет порталът Православие.БГ.
Членовете на журито и инициаторите на конкурса споделиха радостта си от факта, че една от основните цели на конкурса е постигната – да провокира и покаже, че боговдъхновеното слово на Свещеното Писание говори на езика и за проблемите на съвременния човек и го вдъхновява за размисъл над вечните теми в Книгата на книгите.
Конкурсът бе разделен в две възрастови категории – ученици от 8 до 12 клас и автори над 19 години.
Участниците имаха възможност да изберат от общо осем теми от Новия и от Стария Завет.
Журито в състав: Белоградчишки епископ Поликарп, доц. д-р Ивайло Найденов – преподавател по Стар Завет в Богословския факултет на СУ, Александър Шпатов – писател, д-р Владимир Игнатов, преподавател по литература във Фреската гимназия и асистент по българска литература в СУ, Пламен Сивов – изпълнителен директор на фондация “Покров Богородичен”, редактор в Православие.БГ, определи победителите в двете възрастови групи и раздаде и осем поощрителни награди.
Доц. д-р Ивайло Найденов връчи двете специални награди (всяка в размер на 200 лв.) на Библейската библиотека. Носител на Специалната награда в групата „Над 19 години“ стана Калин Михайлов, доцент, преподавател по западноевропейска литература в СУ „Св. Климент Охридски“, а в групата на учениците носител на Специалната награда стана единайсетокласникът Ангел Димитров от Националната гимназия за древни езици и култури. И двамата автори бяха избрали да посветят есето си на темата „Обновата на човека, зададена от Спасителя“. Доц. Найденов уточни и основния критерий, по който са избрани отличените със специалната награда на Библейската библиотека – не толкова емоционалният, а по-научният подход и доброто богословско съдържание.
Доц. Найденов сподели повече и за Библейската библиотека на Богословския факултет на СУ като уникално място с над 10 хиляди издания, посветени на библейското знание, на повечето от модерните европейски езици. Място, което е отворено не само за студентите по богословие, но и за всеки, който се интересува от библейската тематика.
Писателят Александър Шпатов и Владимир Игнатов, преподавател по литература във Френската гимназия в София, връчиха наградите във възрастовата група на учениците. Първа награда на Православие.БГ (300 лв.) отиде при 16-годишната Любомира Димитрова от Свищов за есето й „Каин и Авел – последици от братоубийството“. Носител на Втора награда (200 лв.) е 18-годишната Елена Таракова от Петрич, която бе избрала темата „Любовта в Посланията на свети апостол Павел“. Есето „Христос и фарисеите“ на 18-годишния Василен Василев получи третата награда (100 лв.).
Всички отличени ученици в конкурса получиха и по екземпляр от новия превод на Библията, благодарение на Българското библейско дружество.
Пламен Сивов, редактор в Православие.БГ и изпълнителен директор на фондация „Покров Богородичен“, връчи наградите във възрастовата група „Над 19 години“. Първата награда отиде при Мария Павлова от Пловдив за есето й „Благовестената от апостол Павел свобода, Алфа и Омега на спасението“. Втора награда спечели Иван Симеонов от София за есето „Грехопадението и изгубеният рай според книга Битие“. Третата награда отиде при Елизабета Георгиева от София, която бе посветила есето си на темата „Обновата на човека, зададена от Спасителя“.
Бяха раздадени и няколко поощрителни награди, които отидоха при: Румяна Попова-Бакърджиева, Мария Найденова, Борислав Димитров, Спас Терзиев, Димо Русев, Александър Лютов, Рукийе-Айше Егели и Лина Борджиева. Те получават почетна грамота, книги от издателство „Омофор“ и издания от поредицата „Библейска библиотека“ на Богословския факултет на СУ.
В празничната вечер, след връчването на наградите, публиката имаше възможността да чуе и библейската беседа на доц. д-р Димитър Попмаринов на тема „Живата връзка между Предание и Писание“.
На 1 ноември – Деня на народните будители, всички наградени есета ще бъдат публикувани в Православие.БГ.