„Вяра и общество“ – европейската толерантност и страхът от исляма
Мюсюлманите емигранти в Европа имат същите условия да изповядват вярата си, както и в своите страни. Съвсем не такава е ситуацията в Съединените щати. Изводите са на неправителствената организация „Инициатива за религия и демокрация”, която е направила изследване по поръчка на Европейската комисия. В него се отбелязва също, че за християните, работещи в Саудитска Арабия, не може да се говори за свобода на вероизповеданието както при мюсюлманите в Европа.
Тези и други данни от изследването коментираме във „Вяра и общество” със специалния ни гост – проф. Владимир Чуков. Според известния български арабист опитите на много европейски страни да забранят някои традиционни мюсюлмански символи като фереджето и минарето са породени от страха за собствената идентичност. Специален материал разказва за поставянето на основния камък на най-голямата джамия в Европейския съюз – тази в Марсилия, чийто проект предвижда да събира за молитва до 7000 мюсюлмани. От кореспондента на БНТ в Берлин Мария Стоянова ще научите за предизвикателствата с мюсюлманските емигрантски общности, пред които се изправя германското общество.
Тази основна тема е обусловена от датата, на която се излъчва „Вяра и общество” – на 29 май 1453 г. в османски ръце пада най-големият тогавашен християнски град, византийската столица Константинопол. От материала, с който започваме този брой, ще научите как това събитие предопределя за столетия наред отношенията между православието и исляма в Югоизточна Европа, а Вселенският патриарх Вартоломей споделя размисли върху съвременните проблеми на древната патриаршия, поставена в ситуация да отстоява православието в една нехристиянска среда.
Тази събота (29 май) „Вяра и общество” се излъчва по БНТ 1 от 10.30 ч., с повторение – сутринта на 30 май от 3.05 ч. По БНТ САТ – в неделя (30 май) от 10.00 ч. с повторение от 6.15 ч. сутринта на 31 май.
Къде е патриархът, къде е Синодът, къде са поповете с пачките???
„Зидари от цялата страна изпратиха с „Братска верига“ в последния му път масон номер 1 Иван Ставрев. Близки и приятели на издъхналия без време бизнесмен се събраха на опело в столичния храм „Света Троица“.“
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-05-28&article=326382
В Татарстане пятилетний мальчик умер после обрезания. – http://www.portal-credo.ru/site/?act=news&id=77900
Доста фалшива история –
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/05/29/908423_blizo_40_hillv_sa_otkradnati_ot_petropavlovskiia/?ref=rss
Според известния български арабист опитите на много европейски страни да забранят някои традиционни мюсюлмански символи като фереджето и минарето са породени от страха за собствената идентичност. Специален материал разказва за поставянето на основния камък на най-голямата джамия в Европейския съюз – тази в Марсилия, чийто проект предвижда да събира за молитва до 7000 мюсюлмани…..! А кога ще бъде издигнат праводлавен храм в някоя мюсолманска страна като Сирия или ОАЕ !? Кога… ??? И нека да незабравяме: Бог съди не по думите а по делата и дава на всеки му заслуженото! И ще потретя дали биха те самите допуснали да се построи христянска църква на тяхна територия !? Не си спомням къде в интернет бях чел точно за толерантност и страха от исляма където сравнението беше цитирам : като да протегнеш широко отворена ръка към дявола!!! А и сигурно хората в Европа с право се страхват за своята си идентичност. Те назовават с точните думи нещата за разлика от нас-завоалирано!
Вън мутрите от църквата!
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-05-30&article=326676
Хисарски зографи изписаха най-хубавата църква
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-05-30&article=326608
„А кога ще бъде издигнат праводлавен храм в някоя мюсолманска страна като Сирия или ОАЕ !? Кога… ???“
По-скоро въпросът трябва да е кога в Саудитска Арабия или друга такава стана ще може да се построи църква.
В Сирия Антиохийската патриаршия има шест епархии (патриаршеската в Дамаск; Халеб; Хомс (Емеса); Хама; Латакия (Лаодикия); и епархията на Босра, Хоран и джабал ал-Араб) с много църкви, има и доста манастири. Когато има нужда от църква обикновено държавата дарява терена за построяването.
В ОАЕ има две антохийски църкви – по една в Дубай и Абу Даби и една руска в Шарджа, която се строи в момента.
В страните от залива обаче, в които могат да се строят църкви (ОАЕ, Кувейт, Катар), било то католически, православни, нехалкидонски или протестантски, те не могат да имат кръстове отвън.
При това положение е напълно справедливо и джамиите в Европа да са без минарета и мюсюлманките да не могат да носят фереджета.
Това църква ли е или масонски бардак?
„С тържествена литургия и църковен хор в плевенския хотел „Ростов“ започна Х юбилеен Конвент на българските тамплиери.“
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-05-31&article=326775
Дон Кихоте,
Защо се тормозиш за масоните и за мутрите в БПЦ? Това е малък проблем. По-сериозният е , че Църквата у нас е устроена на принципа на мистичната конспирация, издига и назначава верни и послушни, а не знаещи и можещи хора с любов към ближния, ценза в БПЦ след кръстосана съпоставка с ценза в светските професии и чуждите изповедания е в окаяно състояние, средствата на Църквата се готвят да отидат за поддръжка на БСП и нейните приятели, говори се, че владиците дават луди пари на овластени и влиятелни светски фигури да им крепят позицията, а в това време верните и хората със заслуги за вярата бедстват. Не се канонизират мъчениците от комунизма, а отново ни се размахват героите от борбите срещу турците, като че ли турците искаха да превърнат Рилския манастир в музей и като че ли турците пращаха по лагери и затвори християните в България. Да не говорим за убитите. Светският политик, Дон Кихоте открито заявява, че се бори за власт и пари – църковника прави това с името Христово.
Положението с религията и Църквата в България може да се оправи само ако има държавна или обществена инициатива да се свика народен-християнски събор на който да се поканят истински вярващите в България, хора с ценз, с принос към утвърждаването на вярата и разбира се определени представители на БПЦ, които представялват най-доброто от нея. Другият път е Божия намеса, нова сила на руското ядрено оръжие и оттам сила на вселенското православие, но при този трети път се пита защо българите издържат БПЦ, а нея я командват от чужбина и защо българите правят дарения на Църквата, а Тя ни внася чуждо богословие и духовна опитност, които нямат нищо общо с традиционното българско християнство, с нашия исторически опит във вярата и с нуждите на нацията. Затова трябва да има и закон – както емигрантите и хората, които не работят по специалността трябва да си плащат образованието и квалификацията на Държавата, така и БПЦ трябва да плаща на хората, които не са подготвени и обучени от Нея.