„Вяра и общество” повдига завесата на предстояща църковна драма
.jpg)
Какво ще стане с храмовете, които бяха върнати на Св. Синод на БПЦ, ако те отново трябва да бъдат дадени на „собствениците” им до 2004 г.? Отговорите на тези въпроси търсим тази неделя във „Вяра и общество”. В началото на предаването ще предложим на нашите зрители интересна видео-ретроспекция на събитията от последните 10 години: Всеправославния събор от есента на 1998 г., който на книга прогласи официалния край на разделението в БПЦ и потвърди легитимността на нейното ръководство в лицето на Св. Синод и патриарх Максим; „Извънредния църковно-народен събор”, „свикан” от покаялите се епископи-разколници в Софийската опера през ноември с 1998 г., когато патриарх Максим „единодушно бе отстранен от ръководството на БПЦ”; събитията от юли 2004 г., когато с прокурорско постановление и помощта на полицията църквите на т. нар. алтернативен синод бяха отнети и върнати на законното ръководство на БПЦ, както и последвалата жалба на потърпевшите в Европейский съд по правата на човека.
Гости в предаването са досегашният директор на Дирекцията по вероизповеданията проф. Иван Желев и свещеник Камен Бараков, представител на подалите жалба до съда в Страсбург. Според проф. Иван Желев решенията на Евпорейския съд по правата на човека много често са политически: „Целта на Съда е да покаже, че в Европа има демокрация и винаги е виновна държавата. Делото е заведено не поради някакви верови, идеологически различия, а за пари и частни интереси. Огромното обезщетение, което се тиражира в медиите, няма да обезщети реални щети, а целта е тези пари да отидат в ръцете на определени хора, които не са заинтересувани от единството на БПЦ”. Свещеник Камен Бараков заяви сензационно, че „много свещеници в страната чакат с отворени очи да спечелим делото в Страсбург и ще се върнат при нас. Те постоянно идват да ни се оплакват от тези феодали-цербери – владиците – особено от Неврокопска, Пловдивска и Варненска епархия.” На въпроса защо все пак не се водят преговори за преодоляване на евентуалното предстоящо напрежение в църквата, К. Бараков заявява: „С Максим обединение не може да има – може би със следващия ще водим разговори!”. Според проф. И. Желев: „Ако се махне патриарха, ще има друг, който да пречи – те искат да прекроят църквата по свой модел.”
Още интересни подробности ще можете да научите, ако ни гледате тази неделя от 10.30 по БНТ-1 и от 11.30 ч. по БНТ-Сат. За будуващите нощем е повторението на „Вяра и общество” в неделя срещу понеделник от 4.15 ч. по БНТ-1. Записът на предаването можете да видите и на сайта www.bnt.bg
От тази неделя предаването е с нов, постоянен час на излъчване – 10.30.
„Те постоянно идват да ни се оплакват от тези феодали-цербери – владиците – особено… и Варненска епархия“
Да, аз даже ги зная поименно – двама -трима -четирима (по-точно предполагам)… Халал да са му на алтернативния синод тези „читави свещеници“ – реваш в аванс, един вид…
Previous 20
ЦАРИГРАДСКИЯТ ПАТРИАРХ И ЮДЕЙСКИ РАВИН ЩЕ УЧАСТВАТ В 12-Я ЕПИСКОПСКИ СЪБОР НА РИМОКАТОЛИЧЕСКАТА ЦЪРКВА. – http://archiman.livejournal.com/
Портосе!
пак се исказваш неподготвен….
кой си ти,че да харизваш така лековато свещеници и да им правиш оценка,че,,не стрували“….виж се първо ти колко струваш….
проблема е много сериозен и не бива така с лека ръка да се игнорира…ти по време на разкола явно си бил в протестанските среди и нищо не помниш,но повярвай ми,ако се надигне пак вълната на разкола,ще стане много напечено..така,че по добре нещата да не се задълбачоват,…
Той винаги е на ниво и разглежда актуални и болни въпроси, за които всички иначе си затварят очите.
Относно опасността от нов разкол, наистина митрополитите се изживяват като средновековни феодали /поне повечето/, вместо като БАЩИ на своите подчинени свещеници. Ако за доведена майка се казва „мащеха“, именно поради небрежното й и хладно отношение към заварените деца, то митрополитите са в същата роля на МАЩЕХИ към свещенството. Няма близък и чест контакт, взаимодействие, сработване. Все едно всеки си гледа неговия живот. Все едно не се работи на една и съща нива, за една и съща кауза. Това направо е наказуема безотговорност. Та по тази причина, не само ,че свещениците са се отчуждили от епископите си, ами направо са забравили, че ги има. Е когато забравиш, че някой го има, колко му е и да го напуснеш. Ето ти разкол!
Някой в БПЦ не си върши работата добре, и изглежда“ рибата мирише от главата“. Пък после се чудели, защо има разкол. Е кой е толкова глупав, да търпи до безпределност нечий деспотизъм и автократизъм.Няма как!