„Вяра и общество“ по БНТ 1 подновява редовните си излъчвания
След дългата лятна ваканция за предаванията на БНТ „Вяра и общество” отново започва своите редовни излъчвания от тази събота – 18 септември. В първото ни издание ще коментираме има ли гаф от страна на НСИ при пробното преброяване, където вярата, изповядвана от определени общности бе използвана като белег за етническото им различие – имаме предвид термина „българомохамедани”.
До колко самата общност припознава подобно название – разговаряме с хора от Родопите. Вели Караахмед от Смолянско заявава, че българомохамедани в България няма, защото религията е ислям, а не мохамеданство – т.е. това са българи мюсюлмани. Проф. Цветана Георгиева – гост на предаването, разяснява абсурдността на този термин, който недопустимо използва елемента „религия” като етноопределящ фактор.
В Източните Родопи намерените при археологически разкопки стотици останки на живели преди нас християни чакат скромно да бъдат почетени и препогребани и да намерят покой, така, както им се полага.С тази нелека задача се нагърби кърджалийският свещеник отец Петър Гарена, с когото също ще ви срещнем в предаването.
Тази събота (18 септември) „Вяра и общество” се излъчва в обичайното си време по БНТ 1 от 10.25 ч., с повторение – сутринта на 20 септември 1.50 ч. Излъчването по БНТ САТ е в неделя (19 септември) от 10.00 ч. с повторение от 6.15 ч. сутринта на 20 септември.
85 византийски и руски плащаници от ХІІІ-ХVІІІ век –
http://www.turbobit.net/35f104klatxp.html
От предаванията на Вяра и общество, които съм гледал съм достигнал до извода, че това е предаване, което работи в насока за запазване на национално и държавно охранителната роля на християнството такова, каквото го мисли историята, защото Горан Благоев е етнограф от Историческия факултет на СУ. Същевременно за реалната вяра на българите – култ към силата, култ към историческия материализъм, който папата определи като идолопоклонство, култ към националното ни величие на историческа и литературна основа, култ към паранормалното, култ към врачките, астролозите и гадателите, култ към технизираното знание и технологиите – всички тези модерни български религиозни култове не са застъпени в тематиката и дискусията в предаването. БПЦ се разглежда политикономически като институция на българската свяст, а не като Богочовешки организъм, в който като оставим настрана мистическото божествено присъствие има много човешки недостатъци -резултат от делата на БКП.
http://www.slavicorthodox.hit.bg