„Вяра и общество” се излъчва за последен път в половинчасов формат
Тази събота за последно ще ви кажем „Здравейте!” от 10.30. От 11 юни, следващата седмица, предаването ни става един час и ще започва точно в 10.00.
В последното ни половинчасово издание ще си говорим за старинни ръкописи и за много благотворителност. Специално за зрителите на „Вяра и общество” Центърът за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” изважда пред камера част от уникалното си книжовно богатство. Първи ще научите и подробности за изложбите в рамките на световния конгрес по Византология, който се свиква у нас през м. август. Ще видите как свещеници и миряни от страната и чужбина обединиха усилията си, за да зарадват малчуганите от дома за деца, лишени от родителски грижи, в Долна баня, ще научите и за сътрудничеството в областта на социалната дейност между една от православните енории в Русе и протестанската енория в Дален (Холандия). Ще разберете също защо тази година традиционното католическо поклонение във Фатима (Португалия) бе под знака на беатификацията на папа Йоан Павел II.
Тази събота (4 юни) ще може да ни гледате както обикновено от 10.30. Излъчването ни по БНТ Свят е в неделя (5 юни) от 8.50 часа с повторение на 7 юни (вторник) от 5.15. Може да ни гледате и на електронния адрес на Българската национална телевизия – www.bnt.bg – на страниците на „БНТ Продукции" в раздел „Религия и История".
Понятието „вяра“ в българския случай е по-широко от понятието религия. Смирненски говори за факела на новата вера, Вапцаров говори за вярата в гърдите си, Ботев говори за бога в себе си – това се нехристиянски автори, които се изучават задължително в българските заведения за масово знание и управление на националния интелект и емоция. и гледма тук се говори за канонизация на баташките мъченици. за всеки, който е изучавал добросъвестно автентичната българска история е ясно, че проблем на българите е византинизацията и елинизма, чиито философски системи се изучават като бекграунд на университетското образование по света. Благодарение на неграмотните ни революционери и амбициите на руската политика, ние не успяваме да създадем национален унивреситет, нито висше богословско българско училище под османска власт. Така нашият патриотизъм е разработка на идеята на святобощнорадно дело, организиран конспиративно и с читалищна селска култура от ХІХ век..
http://chureshki.wordpress.com/
Понятието свобода включва правото на културна интерпретация на базисни световни текстове и дела, както и на национални автори. За жалост във военно-полицейска България, създадена като такава след 1878 г. винаги има цензура, изкривявания на инфорамцията, неверни интерпретации и изопачавен на истината в името на народния интерес. Аз обаче не виждам как по думите на Левски ще правим чиста и свята република с лъжа и насилие – светостта като понятие изключва лъжата и манипулацията, както и насилието над личността, създадена със свободна воля според европейската културна трактовка на личната и обществената свобода.
http://chureshki.wordpress.com/
Наародното начало е много силно в България и заедно със смазващия личността силен български колективизъм на практика не позволява елитарност и независимост на интелектуалността в България Този момент е заложен още в годините на българското Възраждане, този момент се забелязваше много ясно през комунизма, този момент продължава и сега. Проблемът на това българско народно начало е , че то е просто, напомпано с грандомания на историографска и „литературна“ основа, с посредствена култура, самоотнасящо се и е ловко управлявано от по-културни кръгове, навремето и сред БПЦ, но днес главно от чужденци и чужди възпитаници Независимият български културен елит и интелигенция е една химера, която е предмет на бъдещото ни освобождение от чувствената и ментална зависимост на народното дело И демокрацията ни е деградираща политическа система, защото гласът на работещия, знаещия и можещия е равен на гласа на нищоправещия, дерибея и тунеядеца, част от тях сред БПЦ
http://chureshki.wordpress.com/
Малко не народни текстове.
http://chureshki.wordpress.com/
http://www.bg-history.info/