На 1 юни тази година в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” се организира кръгла маса на тема „Религиозната просвета като ориентир за духовните търсения на подрастващите”. В центъра на дискусията са поставени отново актуалните през последните години у нас проблеми за религиозното образование и духовно-нравственото възпитание на децата и младежите, а така също и трудностите, които съществуват пред семейството, училището и Църквата в тази област.
Академичната инициатива е част от научно-изследователски проект към Катедра „Практическо богословие”, посветен на църковното служение и духовно-пастирските грижи за подрастващите. В рамките научно-изследователската програма на проекта екипът от преподаватели и докторанти от Богословския факултет си поставя за цел да очертае по-важните и актуални проблеми на съвременното религиозно образование и духовно възпитание на младите хора и да анализира ролята на различните социални и духовни институции в този процес – семейството, Църквата и училището.
В програмата на предвидената дискусия са поканени преподаватели по богословие и педагогика, докторанти и студенти по богословие, родители и представители на медиите. Във фокуса на вниманието са проблемите на съвременното религиозно образование в българското училище, различните фактори за духовното формиране и нравственото възпитание на децата и младежите и рисковете, които поражда липсата на устойчива система за религиозно и духовно-нарствено възпитание на подрастващите в нашето общество.
Специален акцент ще бъде поставен на проблемите, свързани с дейността на някои нови религиозни движения и десктруктивни култове, които се възползват от липсата на религиозна просвета и на изградена система за духовно възпитание в нашата страна и се опитват да лансират свои нетрадиционни или комерсиални форми на религиозна пропаганда или псевдорелигиозна просвета. Чрез научно-изследователските подходи за анализ на дейността на религиозните култове, и практически наблюдения на конкретни казуси за религиозна пропаганда или опити за злоупотреба с деца и подрастващи, се прави опит за идентифициране на рисковете за обществото от нерегламентираната дейност на някои деструктивни религиозни движения.
***
СУ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”
Богословски факултет
РЕЛИГИОЗНАТА ПРОСВЕТА КАТО ОРИЕНТИР ЗА ДУХОВНИТЕ ТЪРСЕНИЯ НА ПОДРАСТВАЩИТЕ
Кръгла маса
01 юни 2011 година
Богословски факултет, Зала № 8
ПРОГРАМА
13.00 – 13.10 Откриване
Встъпителни думи и приветствия към участниците
ПЪРВА СЕСИЯ
13.10 – 13.25 Възпитателният приоритет в религиозното обучение
Доц. д-р Божидар Андонов, Богословски факултет, СУ
13.25 – 13.35 Религиозната просвета като фактор за нравствено възпитание и духовно израстване на личността
Доц. Костадин Нушев, Богословски факултет, СУ
13.35 – 13.45 Иисус Христос като Учител – срещата с жената хананейка
Д-р Полина Спирова, преподавател и църковен журналист
13.45 – 13.55 Интеркултурни аспекти на религиозната просвета на подрастващите
Гл.ас. Андриан Александров
13.55 – 14.05 Ролята на свещеника за духовната просвета на младите хора
Иво Янев, докторант по Пастирско богословие
14.05 – 14.15 Пътека към Бога през литературните полета – въздействие на семейната среда при формиране на религиозния светоглед на подрастващите
Гл. ас. Людмила Савова, Богословски факултет, СУ
14.15 – 14.30 Дискусия върху изнесените доклади
14.30 – 14.50 Кафе-пауза
ВТОРА СЕСИЯ
14.50 – 15.00 Понятието „секта” в обществения език у нас
Проф.д-р Иван Желев, Богословски факултет, СУ
15.00 – 15.15 Превенция на психичното насилие в деструктивните култове чрез училищно-образователни практики
Проф. д-р Мариана Стефанова, Софийски Университет ”Св. Кл. Охридски”
15.15 – 15.25 Злоупотреби с духовните търсения на младите хора (според методологията на Х. Хофстеде)
Гл.ас. д-р Клара Стаматова, Богословски факултет, СУ
15.25 – 15.35 Медийната пропаганда и разпространението на псевдо-индуистки религиозни вярвания сред младежите
Жанета Дикалова, Център за проучвания на нови религиозни движения
15.35 – 15.45 Практики за манипулация на деца и подрастващи в някои нови религиозни движения
Гл. ас. д-р Анна Маринова, Богословски факултет, СУ
15.45 – 15.55 Опити за привличане на ученици и младежи към нетрадиционни религиозни движения и алтернативни култове
Станислава Кьосева, Център за проучвания на нови религиозни движения
16.00 – 16.30 Заключителна дискусия
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара
Тъй като в модерния философски дискурс всичко зависи от модератора не вярвам , че този мой коментар ще бъде допуснат до публична употреба. Духовността е категория от невидимия свят – по тази линия могат да се извършват вяскакви словесни употреби на езика и да се зарибява, подчинява и поставя в зависимост младото поколение. БПЦ затова си е избрала да се занимава с духовност, защото тям нещата са непроверими, освен след дълъг период то време, когато аксиоматичните основи на последователното логическо човешко познание докажат верността. Но в непосредствен практически план духовността е непвоверима, затова православни и католици обръщат изкюлчително внимание на историята, която с фактите след написването на Новия завет доказва неговата достоверност. В религиозните вещи от материалния свят обаче научен анализ има и така например може да се направи биохимичен анализ на причастието, за да се види дали наистина става кръв и плът, освен ако не са настоява за божественост, която няма измерения
За словесното зарибяване и зависимостта на човека от словото съм писал нееднократно вж.
http://chureshki.wordpress.com/
По- правилно е : “Дискусия в Богословския факултет за религиозната просвета на младите хора“, а не :“ Дискусия за религиозната просвета на младите хора в Богословския факултет“, защото излиза, че младите в Богословския имат нужда от просвета, поето не , че не е така.