Завърши обновлението на Манастирското аязмо на Бачковската света обител

На 28.09.2022г. с архиерейски водосвет, отслужен от Величкия епископ Сионий, игумен на Бачковската Богородична обител, бе отбелязано завършването на обновлението на Манастирското язмо, в избраното от св. Богородица убежище на Чудотворната и́ икона – местността Клувия, във времената на изпитание за вяра и народ през чуждоверското господство над българските земи.
И както в онези усилни времена българският дух е надделявал върху им и е успявал да възкръсне отново и отново, благодарение на спомосъщесвувателната жертва, пред посветеното Богу, тъй и днес същото благословено усърдие дава своя плод на духовното лозе Господне, чрез дарителското посвещение на будните за Бога сърца!Възстановяването на Аязмото стана възможно благодарение на щедрата финансова подкрепа на г-н Кирил и г-жа Кремена Домусчиеви, избрали да положат и своята лепта в основите на българщината – светата православна вяра, съхранила народа ни и непоклатим крепител в битието му и днес!Негово преосвещенство Велички епископ Сионий изрази дълбоката си благодарност и тази на всечестното манастирско братство, на семейство Кирил и Кремена Домусчиеви и им пожела добро здраве, успех в начинанията и непомръкваща сърдечна будност за гласа на съкровения Дух Господен!

Местността Клувия (гр.: клетка), където е била скрита и намерена Чудотворната икона на манастира, се намира на около 2 км източно от манастира. Обградена е от високи скали и наистина прилича на скална клетка. Сега мястото, бидейки свързано с Иконата, е обект на поклонение от вярващите и посещения на туристите, заради живописното си разположение в подножието на Червената стена – отвесна скала, издигаща се на 1500 м н.в.
До него води планински път, следващ извивките на малката река, извираща в подножието на скалата, където е скалната ниша, приютила Чудотворната икона. По пътя си пълноводната напролет река образува красив водопад.
Въпросната ниша е на около 10 м над терена, но след намирането на Иконата, в началото на ХVІІ в., в скалата са изсечени стъпала и е достъпна за всеки желаещ. Недалеч от нея, върху скална площадка, е построена църквата „Св. Архангели”. В нея се извършва ежегодното богослужение на Втория ден на Великден. В храма има сравнително запазен стенопис от ХVІІ в.
Снимки: facebook.com/Bachkovskimanastir
Следвайте ни