Изнесоха концерт в пещерата “Леденика” за дострояване на храм
Първомайски благотворителен концерт за дострояване на параклиса “Св. Мина” във Врачанския квартал “Дъбника” изнесоха мъжкият октет към Врачанска Митрополия и представителна група на местната симфониета.
Проявата бе организирана от Врачанската структура на ПП “ГЕРБ” и събра стотици врачани, които дадоха своята лепта за довършване на храма. Средства се събираха и за изграждане на паметник на известния врачанин Васил Кънчов, който е бил министър на просвещението в началото на ХХ в. и е направил не малко за културно-просветното дело в града. До величествената пещера, която до 1923 година е била собственост на друг богат врачанин, проявил се и като дарител на училища и църкви – Христанчо Матов – пристигнаха и вицепремиерът Цветан Цветанов, както и министрите Тотю Младенов, Аню Ангелов, Нона Караджова, Томислав Дончев, Свилен Нейков, Вежди Рашидов и Мирослав Найденов. Иницииран преди месец по идея на регионалния лидер на ГЕРБ и депутат Николай Коцев, концертът, на който бяха изпълнени класически произведения и православни песнопения, предизвика голям интерес не само с нестандартната обстановка, но и с големите надежди, че от тазгодишния Ден на труда ще започне ново начало за целия Северозапад.
Преди два месеца депутатите от ГЕРБ от трите области настояха пред кабинета и министър-председателя Бойко Борисов за задействане на план за съживяване на региона, известен като най-бедния и изостанал в ЕС. Преди седмици Николай Коцев се закани на шега, че ще ги покани на първомайски концерт и ще ги заключи в пещерата, ако не склонят да се ангажират сериозно с проблемите на трите области, които са изключително сериозни.
В пещерата Траянополският епископ Киприян изказа благопожеланията си за успех и Божия благословия на започнатото дело, което е в полза на обществото и израз на благолюбие и взаимопомощ, като цитира евангелската мъдрост “Всяка власт е от Бога”. Владиката преди това благослови, след извършен в Мездра водосвет, новооткрития офис на ГЕРБ, изтъквайки, че всяко дело, което е богоугодно, ще успее. С “Многая лета” духовенството пожела успех и преуспяване “за благото на Отечеството”, както се изрази дядо Киприян и в Мездра, и във “величественото творение на Бога” – пещерата Леденика.
Тримата депутати от управляващата партия от Врачанско – Николай Рашев, Николай Коцев и д-р Янко Здравков заявиха за Православие.БГ, че са решили от държавната субсидия, която им се полага, да отделят значителна сума за ремонт, възстановяване и строеж на православни църкви в областта. За целта са възложили на местните си структури да направят проучване на състоянието на храмовете. В последствие всичко ще бъде съгласувано с Врачанска митрополия и ще се уговорят условията за превеждане на сумите и съгласуване на действията. Самата Врачанска митрополия –
най-малката и най-бедната в България
започна преди началото на Великите пости активна и съпътствана от диалог с обществото и медиите дейност.
В края на февруари на брифинг с представители на всички медии Викарийният епископ Киприян и духовенството разказаха за стореното през последните години и обещаха прозрачност и откритост за служението и делата на клира.
На 11 март – рождения ден на Кириарха на епархията – митрополит Калиник, когато целият град отбеляза празника на св. Софроний Врачански, започна да функционира сайтът на Врачанска Митрополия. Началната му страница е с лика на светеца, когото призовават за небесен покровител на епархията. Историята на митрополията е представена от завеждащ отдел “Възраждане” в РИМ Валерия Тарашоева. Публикувани са биографията на епархийския архйерей и викарийния епископ. Представени са участниците във Врачанския епархийски хор под диригентството на епископ Киприян. Качени са много от емблематичните песнопения, които донесоха признание на хора в страната и чужбина. Вече се публикуват и текстове на проповеди, отзиви в местния печат, снимки, новини и обяви. Качени са видео материали от богослужения и участия на клира в различни събития. В сайта може да бъде видян и пълният запис от канонизирането на баташките и новоселски мъченици от 3 април тази година.
През Светлата седмица хорът изнесе голям Великденски концерт заедно с Врачанската филхармония, като изпълни арии от известни опери под диригентството на Валери Вачев. Запомнящо ще остане и изпълнението на “Аве Мария” от епископ Киприян .
Във врачанския храм “Св. Николай“ миналата сряда бе отслужена първата в България панихида в памет на загиналите в трудови злополуки и на работното си място, в присъствието на шефката на ГИТ Румяна Михайлова и секретаря на Конфедерация “Подкрепа”.
Последованията през Страстната седмица бяха извършени от митрополит Калиник, който на Светли петък освети и вода в храма “Св. св. Константин и Елена”, където се намира единствената в областта икона “Живоприемни източник”.
Митрополитът има амбициозен проект за изграждането на православен център
в сградата на бившето начално училище “Митрополит Константин”, което на бурна сесия на 19 април не бе предоставено безвъзмездно на църквата. В последните 10 дни обаче разговори между представители на местната власт и църквата дават надежда, че грешката ще бъде поправена и със съвместни усилия между обществото и клира ще започне сериозна работа за осъществяването на благородната инициатива.
Византийски фрески в Кипър, безплатна книга –
Автор: A. and J. A. Stylianou
Название: The Painted Churches of Cyprus. Treasures of Byzantine Art.
Издательство: A. G. Leventis Foundation
Год: 1997
Формат: PDF
Размер: 157,4 Mb
Количество страниц: 527
оттук: http://www.fileserve.com/file/ERhZAWY
Масоните скърбят за своя брат
С извънредно траурно послание по случай кончината на Иван Славков излезе ложата „Захари Стоянов“, която е в състава на Великата ложа на Старите Свободни и приети зидари на България. „Нашият уважаван брат ни напусна и премина на работа в Ложата на „Великия архитект“. Скърбим за теб, Братко!“, се казва в изявлението. Батето е един от първите, присъединили се към българското свободно зидарство след неговото възстановяване през 90-те години. Сред братята масони той е известен като дисциплиниран и отговорен член, носител на майсторска степен. Благодарение на широките си международни връзки Славков е успял да допринесе чувствително за възхода на българските „синове на вдовицата“.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-05-04&article=366328
Българският народ е казал – на крива ракета космоса й пречи. На криви православни масоните, кока-кола, световният заговор и наследството от комунизма им пречат. Утре е Гергьоведн – ден на българската бойна слава и на войската. Един ревностен старостилец един път ми беше казал, че Църквата е казарма и трабва да имаме воинска дисциплина като изпълняваме нарежданията, не обсъждаме началника, слушаме и се себераздаваме с жертвеготовен плам. Наистиа, устройството и организацията на Църквата е заимствано то непобедимата си за времето римска и византийска войска, които обаче са побеждавани от българите. Така че ние знаем как се воюва, какво значи сражение, какво значи подвиг на бойното поле, какво значи военачалник, който заедно с това е и книжовник, какво значи усилие при битка и какво значи в крайна сметка понятието войска и казарма. Интересно у днешната БПЦ къде са физическият и морален подвиг, каква е квалификацията на началника, и върви ли той пред войската с извадена сабя? Или е ООД?