Исторически ден за българската енория в Хамбург
Навръх Томина неделя се извърши пълно освещаване на храма на българската енория в Хамбург – посветен на Възкресение Христово и Светите равноапостолни братя Свв. Кирил и Методий. Архиерейската Света литургия бе оглавена от Негово Висопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, и с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит в литургията все участие Негово Високопресовещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. В Светата литургия съслужиха още архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, архимандрит Йоханес, игумен на немскоезичния манастир „Св. Троица“ в Германия, иконом Недялко Калинов от българската църковна община в Мюнхен, протойерей Синиша и свещеник Милутин от Сръбската православна църква в Хамбург, свещеник Илия от грузинска православна църква в гр. Бремен, протойерей Сергий Ненов от българската църковна община в Щутгарт, свещеник Кръстин Апостолов, председател на българския храм в Хамбург, свещеник Никола Чопаков от с. Ключ, Неврокопска епархия, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп, йеродякон Лазар, дякон Райко Синев от българската църковна община в Щутгарт и дякон Яков Щурм. Молитвено участие в празничната Света Литургия взеха и ставрофорен иконом Любомир Леонтинов и протойерей Сергий Бабурин от руска православна църква в Хамбург.
В светия престол на новия храм „Възкресение Христово“ и „Свв. Кирил и Методий“ бяха вградени свети мощи от св. великомъченик Пантелеймон, св. Харалампий и Баташките новомъченици.
„Още едно кандило на вярата ще бъде запалено на небето“ – с тези думи Негово Високопреосвещенство поздрави всички присъстващи и честити на всички българи в Хамбург (и не само) новия храм, където вярващите ще могат да се съединяват с Христа и да живеят благодатния живот на Църквата в Светите ѝ тайнства. Митрополитът наблегна на това, че в тези смутни времена на пандемия и война имаме още по-голяма нужда от утеха и отеческа прегръдка, която намираме именно при Христа, който „е разтворил обятия, за да посрещне всяка човешка душа“.
Освен че храмът бе осветен, общината в Хамбург получи и втори свещеник в лицето на отец Яков (със светско име Явор Щурм), чието ръкополагане се случи също така по време на Светата литругия на 1 май. Отец Яков е син на Мария Щурм, която заедно със Слава Янкова стои в основата на създаването на българската енория в ханзейския град. „Преди 20 години Мария Щурм не се изморяваше да използва всяка възможност да ми напомня, че българите в Хамбург се нуждаят от църква“ – сподели почетният консул на България проф. д-р Герд-Винанд Имайер.
Ръкоположеният в свещенически сан отец Яков взима активно участие в енорийския живот на хамбургската енория от самото ѝ начало като създава интернет страницата ѝ с цел разпространение и поощряване на църковния живот, съосновава църковния хор, впоследствие бива постриган за иподякон, завършва дистанционно магистратура по Богословие във Великотърновския университет, а през 2019 г. бива ръкоположен от Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний за дякон. Отец Яков, съпругата му Ана и трите им дечица са пример за благочестив християнски живот. Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний, негово Високопреосвещенство митрополит Поликарп и свещеник Кръстин Апостолов призоваха хамбургските енориаши да окажат подкрепа на новия си свещеник, нужна му да ги ръководи молитвено.
В края на Светата литургия дългогодишният свещеник на българския храм в Хамбург Кръстин Апостолов бе офикиран от митрополит Антоний за протойерей, а помощниците в храма Божидар Чопаков (син на гостуващия свещеник Никола Чопаков), Михаил Киров и Сотир Сотиров бяха постригани за четци и певци.
Свещеник Кръстин Апостолов изрази своята благодарност към митрополит Антоний за подкрепата, усилията и насоките през всички години за осъществяване на идеята българите да се сдобият с църква, и в знак на любов и признателност му поднесе енголпие и кръст за спомен от историческото събитие. Той изрази и голямата си радост, че именно във времето на пасхалния период се докосваме до даровете на Христовото Възкресение и наблегна, че храмът на българската енория в Хамбург бива обгрижван предимно от българските християни, но е отворен за всеки, който търси утеха.
Празникът по освещаването на храма започна с тържествена вечерня в предходната събота, която бе оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп. По време на вечерното моление беше извършено и петохлебие за здраве и благословение на всички присъстващи.
Сред гостите бяха местни католически и протестантски духовници, допринесли за положителното развитие на общината и за сдобиването ѝ с прекрасния храм: Кирстен Ферс, хамбургският епископ в Протестантската Църква, Уве Онен, председател на асоциацията на християнските църкви, монсеньор Сандърс, председател на Приятелския кръг между католици и православни „Филоксения“, Максимилиане Кедай, председател на Икуменическия форум в града и др. Епископ Ферс поздрави енориашите за това, че след дългогодишни временни „спирки“, ползвайки църковни сгради под наем, са намерили своя постоянен Божи дом. Тя изрази радостта си, че освещаването на храма в пасхалния период е знак на надежда, че Христос живее и насилието и войната по света няма да имат последната дума.
Почетни гости бяха и представители на българския дипломатически корпус начело с по-горе споменатия почетен консул на Република България проф. д-р Герд-Винанд Имайер, който всеотдайно подкрепя през изминалите 30 години българската общност в Хамбург и Северна Германия, както и Стойчо Стойчев, търговско аташе в Хамбург и трети секретар на посолството в Берлин. Сред гостите бяха и представители на Българското училище в Хамбург, дружеството „Арс и Хуманитас“ с председател д-р Христо Алексиев и др.
Тържествената вечерня и Светата литургия на Томина неделя бяха огласяни от църковния хор на общината. Специален гост и водещ певческия клир беше известният български псалт Никола Антонов, който пристигна за тържественото събитие от България. От 2019 г. той споделя своите безценни знания и опит с хористите от храма посредством дистанционно предлаганата от него програма за обучение.
По време на Светата Евхаристия прозвучаха традиционни грузински църковни песнопения в изпълнение на грузински енориаши.
След Светата литургия празникът продължи с празничен обяд, подготвен от членовете на общината, с изпълнения на фолклорен танцов състав „РитмиККа“, както и на фолклорната изпълнителка Виктория Узунова. Радостта от празника бе всеобща!
Снимки: Милена Апостолова