Книгите „Детски цветослов“ и „Разговори с децата. Споделяне на вярата“ бяха представени на Седмицата на православната книга във Варна
Над петнайсет нови книги на християнска тематика бяха представени на Седмицата на православната книга, която се проведе в морския град от 10 до 16 септември. Форумът се състоя в пленарната зала на варненската община и в Духовно-просветния център към храма „Свети Архангел Михаил“, а всеотдаен модератор на събитията бе отец Василий Шаган.
Сред представените книги бяха и две заглавия на ИК „Омофор“, насочени специално към детската и родителската аудитория. Венета Дякова, един от съставителите на „Детски цветослов“, изрази надежда, че съвременните родители, баби и дядовци, ще разгърнат книгата, за да прочетат на своите деца и внуци християнските приказки, легенди и разкази, написани от известни български писатели, и по този начин ще направят крачка към преодоляването на все по-осезаемата духовна пропаст между поколенията. „В тези разкази има много тъга, но и радост, която идва от упованието в Бога“, отбеляза тя.
Като книга за споделянето, която помага на родителите в трудната мисия да не оставят нито един детски въпрос без отговор, Мария Иванова – богослов и координатор на ИК „Омофор“, определи „Разговори с децата. Споделяне на вярата“. Авторката монахиня Магдалена в непосредствен разговор с децата разкрива основите на християнската вяра като личен опит и като отношение към проблемите на ежедневието, с които се сблъскват младите хора.
Гостите на форума успяха да видят и няколко документални филма, посветени на личности и събития от християнския живот, както и да чуят беседи на лектори от България и чужбина (сред които проф. Димитрий Целенгидис от Богословския факултет на Аристотелевия Солунски университет, прот. Андрей Лоргус – преподавател в руския Православен университет „Св. Йоан Богослов“, монахът Мойсей Светогорец – иконограф и автор на над 50 книги, архим. Хризостомос Майдонис – протосингел на Св. Митрополия на Йерисос, Света Гора и Ардамерио, и др.).
Отзиви от тазгодишното издание
на Седмицата на православната книга
Ивелина Стоева, начален учител: „Не успях да проследя програмата през цялата седмица, но от трите дни, на които присъствах, най-много съм впечатлена от беседата на монаха Мойсей от Света Гора. Думите му за обновяването на човека в Христа ми въздействаха много позитивно. Хареса ми и представянето на книгата „Суеверието на днешните християни“ на йеромонах Висарион от Света Гора. Бях успяла да прочета книгата преди това и мисля, че в нея има доста актуални въпроси, които вълнуват една по-широка аудитория. Например темата за разпространената практика да се прави курбан.“
Румяна Рашкова, възпитател в детска градина: „Много ме впечатли филмът „По особено жесток начин“, посветен на Свобода Бъчварова и нейния път към християнството. Честно казано, не очаквах да ми въздейства толкова силно. Допаднаха ми и думите, казани по повод книгата „Детски цветослов“. Освен този сборник, искам да прочета и „Разговори с децата. Споделянето на вярата“ на монахиня Магдалена. Работата ми е такава, че се интересувам кои именно са най-добрите подходи да въведем децата в християнската вяра.“
„Тайната на човека е в това, че е творение, но е и образ и подобие Божие. Той не трябва да бъде манипулиран. Да не бъде като винт от някаква машина. Човешкият живот не може да бъде пожертван и обезценяван както това е ставало по време на тоталитаризма и войните. Ние сме забравили, че Бог ни е направил личности с достойнство и чест – причастни на Божието Битие.“ Това сподели с нас отец Андрей Лоргус -ректор на института по християнска психология
Силно бях впечатлена и от проф. Д.Целенгидис. Със свои думи ще пресъздам накратко казаното от него за светостта. Нейна основа е смирения ум, когато човек разбере, че не може сам. Синергията при която Бог ни се открива и човешкият ни отговор. Добре би било да е като отговора на Богородица „Ето рабинята Господня..“ От този отговор зависи спасението на човека. Не винаги е ясна Божията воля за нас, каза професор Целенгидис, но ако човек подчини своята воля на Божията и се вслуша с внимание в сърцето си може да я узнае…
Тъй като по-горе стана дума за филма за Свобода Бъчварова бих споделила изненадата си от това, че с нейните думи завърши седмицата на книгата. Те буквално бяха, че в България го няма Светия Дух.
Та това НЕ Е ИСТИНА, освен, че беше в пълно противоречие с проведения форум. Защото който не жали сили, време и средства за да организира такова събитие – той живее в Духа. Този, който желае да направи съпричастни на Духа и други – той е в Духа. Като тук става дума не само за проблема с религиозното образование на децата. Самата аз организирах почивката си тази година така, че да се възползвам максимално от духовната среща с личности, които няма как да видя на друго място в един и същ момент. Много хора се насладиха на духовното преживяване. На Литургиите видях много млади хора, които искрено се молеха коленопреклонно.
Варна е един прекрасен град в който човек се чувства свободен. И обогатен и обновен духовно.