Комисията за защита от дискриминация разглежда днес жалбата по случая с двете ученички от Смолян
Днес от 14 ч. Комисията за защита от дискриминация ще разгледа жалбата на Обединението за ислямско развитие и култура срещу директорката на Професионална гимназия по икономика “Карл Маркс” в Смолян.
Жалбата за дискриминация беше внесена след отказа на ученичките Фатме Кехайова и Михаила Василева да свалят своите религиозни забрадки по време на учебните занятия, с което се нарушава вътрешният правилник на гимназията. По време на проучването на жалбата членове на комисия посетиха училището в Смолян, получени са становищата на министъра на образованието, на Дирекцията по вероизповеданията, като е потърсено мнението и на главния мюфтия.
“Не смятам, че правилникът ни е дискриминационен”, заяви за радио “Фокус” – Смолян, Мария Томова. По повод подадената от Обединението за ислямско развитие и култура жалба за нарушаване на човешките права относно забраната за използване на религиозни символи тя уточни, че вътрешният правилник е приет през месец юни 2003 година, което означава, че той е съществувал преди двете ученички да започнат да носят религиозни символи – забрадки, когато посещават учебните занятия.
„Ние не сме въвели правилника с цел да забраним носенето на религиозно облекло", допълни Мария Томова.
„Решена съм да се боря докрай за правата си – на никого не преча със забрадката си – тя е моят религиозен символ, както кръстчетата, които носят съучениците ми", са думите на 17-годишната Михаила. Пред Дарик радио тя съобщава, че през 2003 г. след запитване до тогавашния министър на образованието е получила от МОН разрешение да посещава училище със забрадка.
Междувременно родители на ученици от ПГИ "Карл Маркс" – Смолян изпратиха писмо до РИО на МОН в Смолян в подкрепа на училищното ръководство, относно спазването на Правилника за вътрешния ред в училището, предаде вчера агенция Фокус. В писмото се упоменава, че при постъпване в училище и родителите, и децата са били запознати с Правилника в училище и това означава, че са длъжни да го спазват.
“Били сме в течение, когато учениците сами избраха да носят униформата като отличителен знак от своите съученици от другите училища. В едно училище с традиции и авторитет трябва да има ред и дисциплина, които да се спазват от учениците. На всички общи и по класове родителски срещи училищното ръководство и класните ръководители винаги са ни напомняли да бъдем взискателни към нашите ученици за спазването на Правилника – както за носенето на униформата, така и за превенцията на тютюнопушенето и наркотиците”, посочват родителите.
Те застават зад позицията на министъра на образованието и науката Даниел Вълчев, че в България образованието е светско и религиозните символи не трябва да се изразяват публично в облеклото в училище, както и че униформата е за всички ученици и това трябва да се спазва. В писмото се посочва още, че представянето и изнасянето на информация в пресата, предоставена от двете ученички е обезпокоително и изразяват мнение, че повече компромиси не трябва да се допускат.
Председателят на антидискриминационната комисия Кемал Еюп не изключи възможността освен решение по конкретния случая, комисията да излезе и с предписание за принципното решаване на този въпрос от страна на изпълнителната власт – например учениците да не носят отличителни значи за принадлежност към някаква религия и вяра.