Компромис между Българската и Румънската църкви
Делегация на Българската православна църква посети на седми юли т. г. Румънската патриаршия. Целта на визитата бе въпросът, свързан с храма „Св. Илия”, който е предоставен за използване на Българската православна църква през 1954 година, докато тя си построи нов. Храмът се преотстъпва на българската общност по искане на Патриарх Кирил и със съгласието на тогавашния румънски Патриарх Юстиниян и Светия синод на Румънската православна църква.
Храмът „Св. Илия” – Ханул Колцей в миналото притежавал много имоти, които били конфискувани от комунистическия режим. За да се върнат имотите, да се ремонтират и реставрират и най-вече поради изисквания на румънското законодателство, е наложително предстоятелят на храма да бъде румънски свещеник и като румънски гражданин да може да представя проблемите на енорията пред съда.
Негово преосвещенство Киприян Къмпяну, викариен епископ на Румънската патриаршия обясни, че на срещата с представителите на Българската православна църква са се изяснили проблемите и сегашната ситуация на храма и реалните мотиви за решението на Румънската патриаршия. Решението на Патриарх Даниил и на Румънската православна църква не е продиктувано от желание за отдалечаване на българската общност от храма, а напротив. Представителите на Румънската патриаршия изразиха желанието си за подкрепа на българската общност занапред и обясниха, че смятат за свое задължение да предоставят място за богослужение на български език, след като вярващите българи нямат храм в Букурещ. Те могат и за в бъдеще да се черкуват в „Св. Илия” отделно от румънските енориаши. След това, когато започне ремонтът и реставрацията на църквата, всички могат да се преместят в университетския параклис „Св. Николай”.
Българската делегация прие предложението от Румънската патриаршия. След приключването на дискусиите българската делегация посети храм „Св. Николай”. Негово преосвещенство Киприян потвърди, че ще подкрепят духовно българската общност в Букурещ, която ще има възможност да посещава служби на родния си език. Желанието на Румънската патриаршия е да има братско съслужение между двамата свещеници, които ще служат отсега нататък в храм „Св. Николай” заедно със студентите, които идват от цялата страна и които са дали живот на този университетски параклис. Изразено беше убеждението, че ако винаги мислим като пастири и търсим духовна полза за вярващите, всякаква сянка на печал и взаимно подозрение ще изчезне. | www.ziarullumina.ro
Превод: Камелия Константинова
Храм на природата, граден 33 години от един луд френски пощаджия:
http://www.trekearth.com/gallery/photo16348.htm