Конференция за Рилския манастир ще се проведе през лятото

Конференцията е посветена на 540 г. от връщането на мощите на св. Иван Рилски в Рилския манастир – събитие, станало на 1 юли 1469 г. и вдъхновило създаването на многобройни произведения, намерили значимо място в културната история на България. Конференцията се организира като част от проект на тема „Музикално-ръкописното наследство на Рилския манастир. Славянски музикални ръкописи – дигитализация и изследване", спонсориран от МОН. В проекта участват музиколози, филолози, изкуствоведи и богослови с ръководител ст.н.с. I ст. д.изк. С. Куюмджиева.
Добре известна е голямата роля, която Рилският манастир играе в цялата българска история, както и в историята на останалите православни народи и на Атон. Редица страни обаче на сътвореното в неговата обител остават все още недостатъчно проучени. В предвижданата конференция достиженията в тази насока могат да се изложат и обобщят, а културното наследство на Рилския манастир да се разгледа в широк интердисциплинарен план в пресечните точки на история, филология, музика, изобразително изкуство, архитектура, педагогика и пр. Предвижда се едно от заседанията на конференцията да бъде посветено на 120 годишнината от рождението на Петър Динев (1889-1980), виден български богослов, композитор, музиковед и педагог, поставил основите на проучване на Рилската певческа школа, една от най-големите музикални школи на Балканите през XVIII и XIX в.
В дните на конференцията във фоайето на НБКМ ще бъде експонирана изложба на тема „Славянски музикални ръкописи в Рилския манастир". Изложбата ще представи постери на рилски музикални ръкописи от библиотеката на Рилския манастир, както и оригинални рилски музикални ръкописи, съхранявани в книжовните фондове на НБКМ. Предвижда се и концерт от православна музика със съдействието на сдружение „Музика Християна", в който ще бъдат включени произведения от рилски автори и творби от Петър Динев.
Заявки за участие в конференцията – най-късно до 30 април т. г.
Регламент: Доклади – до 20 мин.; научни съобщения – до 10 мин. Ако броят на докладите и съобщенията надвиши 25, времето за представяне се намалява съответно с по 5 минути, за което ще участниците ще бъдат информирани своевременно.
Предвижда се отпечатване на материалите от конференцията.
Техническо оборудване – мултимедиен проектор и шрайб-проектор. (Необходима е предварителна заявка за техниката).
Вашите заявки очакваме на следните адреси: Е mail: musicasacra[at]abv.bg
Телефон: 983-45-21
Пощенски адрес: Институт за изкуствознание, ул. Кракра 21, 1504 София (за конференцията „Културното наследство на Рилския манастир").