Конференция за трафика с хора се проведе в Търново
Международна конференция на тема „Да строим стабилно общество: Европа – освободена от трафика с хора”, се проведе в Интер Хотел – Велико Търново, в периода от 1-6 август т. г. Организатори на събитието бяха Световната студентска християнска федерация (WSCF) в партньорство с Православния център „Проф. Тотю Коев” при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.
В конферецията взеха участие студенти от различни страни (Ирландия, Украина, Армения, Азербейджан, Молдова, Македония), а от българска страна присъстваха студенти от Православния богословски факултет във Велико Търново. Лектори на конференцията бяха г-дин Торстен Мориц (Главен секретар на Църковната Комисия за Имигрантите в Европа, Брюксел, Белгия), Джилиан Уили (Асистент в Ирландската школа за екуменизъм, Тринити Колидж, Дъблин, Ирландия), Джон Делап (Координатор за Лингва Франка при WSCF), и о. Добромир Димитров (асистент по Църковно право при ПБФ на ВТУ).
Конференцията беше първата от заложените три конференции по програмата Лингва Франка на WSCF – Europe, която има за цел да насочи вниманието към социалната стабилност в Европа. Съществуват различни проблеми, които могат да подкопаят дългосрочната стабилност на обединена Европа и един от тези проблеми е трафикът с хора.
С тази конференция се надявахме да постигнем:
– Сигурно място, където различни млади хора ще могат да споделят своя различен опит чрез достъпен лингвистичен формат (англиския език).
– Да разгледаме дали и как „църковният отговор” на този проблем ще допринесе за стабилност в обединена Европа.
– Ако да, тогава доколко „църковният отговор” би могъл да въздейства върху създаването и прилагането на закони в Европа.
– Да се помогне на студентите да получат знание за тези проблеми, за да могат уверено да разговарят и споделят своите идеи и мисли с други християни и нехристияни.
В първата сесия от конференцията Джон Делап се опита да обясни термина „социална стабилност” и как трафикът с хора се отнася към този проблем.
На втория ден беше изнесена лекция от страна на г-дин Мориц на тема „Законите на Европейския съюз и трафикът с хора” в която той запозна присъстващите с развитието на европейските договори по проблемите на трафика с хора и отбеляза колко трудно една страна би могла сама да се справи с тях. Беше разгледана и ролята на различните европейски институции, както и минусите и плюсовете, които произтичат от тяхната работа.
Всека сесия беше последвана от ролеви игри, чрез които участниците получиха по-ясна представа за усложненията, свързани с трафика с хора.
На третия ден беше изнесена презентация от страна на ас. Румяна Дончева (Каритас – България), която запозна участниците с работата на римо-католическата фондация „Каритас” с жертви на трафика с хора. Отец Добромир Димитров също изнесе кратка беседа, като в нея сподели практическите проблеми в работата си с такива жертви и даде богословско и антропологично обяснение на този проблем.
В края на конференцията беше проведена пленарна сесия, в която бяха обобщени проблемите и въпросите от цялата конференция и беше предоставена възможност на участниците да споделят идеите си как те могат да отговорат (индивидуално или институционално) на проблема с трафика с хора. На кого могат да въздействат? Как могат да направят това? Чия отговорност е това и какво за самите жертви е трафикът с хора? Бяха споделени много идеи, много от които се надяваме да бъдат използвани в борбата с тези срамни и унизителни практики.