Кръгла маса по проблемите на младежките зависимости
Водещият дискусията Пламен Сивов, директор на фондация "Покров Богородичен" предостави началото на ползотворния диалог на митрополит Йоаникий, който в своите встъпителни думи изтъкна, че Църквата винаги е била близо до страдащите, болящите, търсещите подкрепата в храма. В своя доклад владиката каза, че младите хора не познават Бога, израстват извън Църквата без благодатта Христова и изкушенията са големи. Църквата трябва да посочи основата на наркоманията – греха, и да насочи в пътя на покаянието, изповедта и причастието. Наркотиците създават измамно чувство за блаженство, а душата е жадна за общение със своя Създател. Божествения Дух животвори. Митрополит Неофит заяви, че манастирите с добри игумени могат да направят много за младите хора, като им осигурят място – духовен оазис – в тях. Свободната воля на човека би трябвало да избере доброто, богоугодното, а не зависимостта от греха и порока и пожела с Бога напред да имаме успехи.
Росица Станимирова, главен експерт в Комисията по правата на човека и вероизповеданията към Народното събрание, прочете приветствие от председателя на тази комисия проф. Герджиков, в което обеща активно да съдейства за единодействие между Църквата, държавните институции и неправителствените организации. Надя Желева, главен експерт в Комисията по правата на децата, младежта и спорта към НС, прочете приветствие от председателя на комисията Светослав Спасов, посочващо, че проблемите на младите хора са свързани не само с наркоманията, а и с детската престъпност и проституция.
Министерство на науката и образованието бе представено от зам.-министър Ваня Добрева, която изрази своето удовлетворение, че Църквата се включва активно в този диалог, тъй като в хилядолетната ни история тя винаги се е грижела за духовното и очаква взаимодействие. Подготвя се нов учебен план за включване на религията като задължителен предмет и в момента тече дебат за формата на обучение. Министерство на правосъдието бе представено от г-н Васил Маринов, дирекция "Осигуряване на религиозните потребности на лишените от свобода". Той съобщи, че в затворите има параклиси, а също и възможност да се изучава вероучение. Ако адвоката може да разговаря с осъдения в определените за целта помещения, то на духовното лице е позволено да влиза в стаята на осъдения за личен разговор и изповед. Г-н Маринов предложи всяка неделя в храмовете да има неделно училище, а също и затворниците, които полагат труд в полза на обществото да могат да ремонтират необитаеми манастири и те да се превръщат в центрове за възстановяване, по подобие на комуните за наркозависими на запад.
Протойерей Георги Фотакиев сподели своя опит и предложи да предаде начина на духовно обгрижване и на другите епархии в България. За сега само в София отец Кирил Дидов от храм ‘Св. Петър и Павел" в Красна поляна и отец Йоан от храм "Св. Андрей Първозвани" на ул. "Опълченска" се занимават с обгрижване на наркозависими и техните родители.
От изказалите се по темата участници може да се обобщи, че гражданите очакват взаимодействието на Църквата и държавните институции в борбата със зависимостите на младите хора. БПЦ може да подпомага обществото в превенцията, лечението и ресоциализацията. Основното е назначението на човека и смисъла на неговия живот и Църквата може да се облегне на това си послание на семейството и училището. Бе съобщено, че вече има православно радио, изказаха се мнения да се създаде и православен канал.
Вечерта завърши с пожелания за по-чести дискусии по програма "Стълбица" и "Стоя до Теб" и подобаващ през постите коктейл.