Международният фестивал за православна музика се открива днес в Поморие



cyrkva1-300x250

Днес – 10 юни, с литийно шествие и водосвет, отслужен от Сливенския митрополит Йоаникий, се открива дванайсетото издание на Международния фестивал за православна музика „Св. Богородица – Достойно есть“. В тазгодишното издание на фестивала, което ще продължи до 14 юни, участие ще вземат около 30 хорови формации от Румъния, Гърция, Русия, Сърбия, Украйна, Беларус и България.

Програма на фестивала

10 юни – сряда

Храм „Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

17  ч. –Официално откриване на фестивала – литийно шествие и водосвет, отслужен от Сливенския Митрополит Иоаникий в съслужение с духовници от Сливенска епархия и гости на фестивала.

19 ч. – Фестивален концерт

1. Хор към Подворието на Московския и на цяла Русия Патриарх в София (Руската църква – „Св. Николай Чудотворец” ) – София, България, кат.1

Диригент Василена Ченова – Стефанова

2.  Дамски хор „Благовестие” при храм „Рождество на Пресвета Богородица”- Поморие, България, кат.1

Диригент Йорданка Панчева – Туджарова

3. Хоров състав при НГДЕК „Константин-Кирил Философ” – София, България, кат.3

Диригент Даниел Иванов

4. Нишки камерен хор – Ниш, Сърбия, кат.3

Диригент Ивана Милошевич

11 юни – четвъртък

Храм „ Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

9.00 – Света Божествена литургия в чест на празника на иконата „Св. Богородица – Достойно есть”

11.30 – среща на диригентите – дискусия на тема „Патриархът на българската музика Добри Христов и неговото църковно творчество”, водещ доц. Димитър Димитров

Фестивални концерти

15.30 – 17.30 ч.

1. Вокална група „Орфейче” – Хасково, България, кат.2

Ръководител Катя Демирева

2. Смесен хор „Шуматовац” – Алексинац, Сърбия, кат.3

Диригент д-р Марина Гаврилович

3. Детски хор „Хорал” – Варна, България, кат.3

Диригент Веселина Симеонова

4. Мъжки хор „Византино е димотико ергастири” – Лариса, Гърция, кат.2

Диригент Теодосис Диамантис

17.30 – 19.30 ч.

1. Хор при Катедрален храм „Св. св.Петър и Павел – Гомел, Беларус, кат.1

Диригент Алла Делендик

2. Трио „Херувими” – Поморие, България, кат.2

Ръководител Рада Джафарова

3. Ансамбъл за духовна и фолклорна музика „Многая лета” при КНУКиИ – Киев, Украйна, кат.3

Ръководител Анна Коропниченко

4. Смесен хор „Nihil sine Deo” – Букурещ, Румъния, кат.1

Диригент Емил Матей

12 юни – петък

Зала НЧ „Просвета – 1888” – Поморие

11.00  – Открита репетиция с диригентите и представители на хоровете – под знака на 140-годишнината от рождението на Добри Христов

Храм „ Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

Фестивални концерти

15.30– 17.30 ч.

1. Средношколски смесен хор при СОУ„Отец Паисий” – Враца, България, кат.3

Диригент Момчил Томов

2. Женски камерен хор при Възнесенска църква храм-паметник „Св. Софроний епископ Врачански” – Враца, България, кат.1

Диригент Томислав Аспарухов

3. Камерна вокална формация „Кантикус де Орис” – Пловдив, България, кат. 3

Диригент Дорис Хофман

4. Детски хор „Глория” при музикална школа № 8 – Лвов, Украйна.кат.3

Диригент Свитлана Карпович

5. Хор „Касиана Доместика” – Шумен, България, кат.1

Диригент д-р Юлиана Панова

17.30 – 19.30

1. Хор „Надсяння” при Лвовско регионално общество – Лвов, Украйна, кат.3

Диригент Володимир Гнид

2. Смесен камерен хор „Петър Динев” – София, Бъкгария, кат.1

Диригент Боряна Найденова

3. Формация за източно-църковна музика „Трисагион” – София, България, кат.2

Ръководител Никола Антонов

4. Камерен хор „Проф. Георги Робев” – София, България, кат.3

Диригент Нели Трошева

5. Представителен хор на Врачанска епархия „Св. Софроний епископ Врачански” – Враца, България, кат.1

Диригент Траянополски епископ Киприян

Храм “Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

Фестивални концерти

15.30 – 17.30 ч.

1. Хор при храм „Св. Климент Охридски” – София, България, кат.1

Диригент Ванилия Кисьова

2. Николай Матрачийски – – с. Костенец, България, кат.2

3.  Детски хор „Подснежник” – Дубна, Русия, кат.3

Диригенти Татяна Волкова и Елена Хританкова

4. Хор при храм „Покров на Пресвета Богородица” – София, България, кат.1

Диригент Димитър Стоянов

5. Камерен хор към БАН – София, България, кат.3

Диригент д-р Мария Вълчанова-Любенова

18 – 20 ч.

1. Хор „Ave Musica”- София, България, кат. 3

Диригент Таня Никлева-Владева

2. Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус” – Пловдив, България, кат.3

Диригент доц. Весела Гелева

3. Троицки камерен хор – Троицк, Москва, Русия, кат.3

Диригенти Алексей Малий и Анастасия Браудо

4. Сборен фестивален хор „Достойно есть”

Диригенти Таня Никлева-Владева, протоиерей Кирил Попов,

доц. Димитър Димитров, Траянополски епископ Киприян

14 юни – неделя

Храм “Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

8 ч. – Празнична утреня в храм „Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

9 ч. – Празнични св. Литургии с участието на хорове от фестивала в Поморие – в храмовете „ Рождество на Пресвета Богородица”, „Преображение Господне”и манастира „Св. Георги“, Бургас – в храм „Св. Богородица”, Несебър – в храм „Св. Богородица”.

Храм “Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие

11.30 ч. – Заключителен концерт и официално закриване на Фестивала.

Please follow and like us:

Коментари

коментара

БЛИЗКИ ТЕМИ:

Споделете в социалните мрежи