Намалели са жалбите за дискриминация на етническа основа
Комисията за защита от дискриминация е независим специализиран колективен орган, създаден по Закона за защита срещу дискриминацията. Комисията не е подчинена нито на Народното събрание, нито на Президента, нито на Министерски съвет. Състои се от 9 души, петима от които се избират пряко от Народното събрание, а четирима се назначават с от Президента на Републиката. Тя е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.
Законът за защита срещу дискриминацията (ЗЗСД) е приет през 2003 г. и е в сила от 01.01.2004г. (Обн. ДВ, бр.86 от 30 септември 2003 г., изм. ДВ, бр.70 от 10 август 2004 г. ) в изпълнение на поетите от Република България международни ангажименти за законодателна забрана на дискриминацията по различни признаци изграждането на национален механизъм за превенция на дискриминацията и защита от дискриминация. Националните механизми, както и международните такива, включват органи с компетенции за защита от дискриминация и процедури за контрол върху спазването и прилагането на антидискриминационното законодателство, както и процедури за защита на жертвите на дискриминацията.
Според публикувана в сайта на Комисията информация, в изготвеният през 2005 година Цялостен мониторингов доклад по отношение на присъединяването на България към ЕС, с дата – 25.10.2005 г., се подчертава важността на формирането на Комисията за защита от дискриминация, но същевременно се посочва, че не е ясно дали Комисията разполага с достатъчно човешки и финансов ресурс, така че да изпълнява функциите си самостоятелно.
В проекта за доклад по извършената партньорска проверка през м.януари 2006 г. по темата „Социална политика – социално включване и антидискриминация” се изразява съмнение дали Комисията е реално независима, дали същата има административен капацитет и дали членовете на КЗД са достатъчно професионално подготвени и компетентни. Отбелязва се, че Комисията досега почти нищо не е направила за повишаване на осведомеността на обществото за своето съществуване и правомощия.