Оригинално учение ли е богомилството и има ли цивилизаторска мисия
„Вяра и общество” продължава дискусията за едно от най-оспорваните средновековни учения
В този брой Ви предлагаме:
– Между Бога и дявола – доколко дуалистичното учение на богомилството има оригинални идеи или е само нов прочит на старите ереси? Възможно ли е то да е преходна форма между орфизма и християнството? Имат ли нещо общо с него тамплиерите и малтийският орден? Както Ви обещахме, поради големия зрителски интерес предаването продължава дискусията, която започнахме наскоро. Наши гости ще бъдат доц. Веселина Вачкова, доц. Георги Николов и доц. Павел Павлов.
– Да рисуваш свещени образи сред снежната пустош – как изографисването на параклиса „Св. Йоан Рилски” в нашата научна база на Антарктида се превърна в мисия за художничката Ганка Павлова. Специален репортаж от ледения континент на Цветелина Атанасова.
– Забравеният ден на майката – в навечерието на Благовещение разговаряме за християнския дух на майчинството и за почитта към него с доц. Клара Тонева от Богословския факултет на СУ и Юлия Берберян от Българския женски съюз, която издига инициативата 25 март да стане Общонационален ден на майчинството и майката. Вашите въпроси по тази тема очакваме предварително на страницата ни във Фейсбук „Вяра и общество“, на електронния ни адрeс viara@bnt.bg или на страницата на предаването в сайта www.bnt.bg. По време на излъчването ни, директно в ефир ви очакваме на телефони 02/ 9 444 999 и 02/ 814 2551.
– Да се изкачиш до Бога, забравяйки себе си – в навечерието на Четвъртата неделя от Великия пост ви разказваме за живота и посланията на преподобни Йоан Синаитски (Лествичник).