Отиде си професор Христос Янарас
Един от най-значимите съвременни богослови и църковни интелектуалци е починал вчера, на 24 август 2024 год., на 89-годишна възраст. Новината за смъртта му е съобщена от във Фейсбук от неговия син.
Професор Христос Янарас беше гръцки философ, богослов, църковен писател и публицист. Неговата мисия е свързана с богословското пробуждане в страната, откриването от гръцкото общество на собствените им духовни извори и връщането в Църквата на много представители на интелигенцията. Автор е на десетки книги, преведени на много езици. Завършва теология в Атина. Впоследствие изучава философия в периода 1964-1967 г. в Бон, а между 1968 и 1970 г. работи над докторската си дисертация на тема „Метафизика на тялото според св. Йоан Лествичник“, която защитава в Сорбоната. Доктор е на Атинския университет, член е на Международната академия за религиозни изследвания, почетен доктор на Белградския университет, доктор на философските науки на Сорбоната, както и на Богословския факултет към Солунския Аристотелев университет. Избран е за член на Дружеството на гръцките автори, както и на Международната академия за хуманитарни науки (Académie Internationale des Sciences Humaines) в Брюксел. Автор на множество статии по социални и политически въпроси, като публикува в продължение на 13 години във вестник To Vima, а след 1993 г. – в Kathimerini. Популярен е с множество телевизионни изяви. Познат е и на българските читатели с книгата „Кризата като предизвикателство“ и множество текстове, превеждани и публикувани в периодични издания.
Отиде си един от един от най-забележителните умове на днешното православие. Бог да го прости и упокои със Своите верни!
„Автентичен философ, който превърна знанието в опит и мисълта в инструмент за себенадмогване. Хора като Христос Янарас не могат да оставят празнота, защото са се погрижили да запълнят живота на хиляди други с трудовете си. Мога да пиша с часове, но предпочитам в негова чест да се върна отново към книгите му, да се върна в това състояние, в което той имаше силата да ви доведе с думите си. На добър час, учителю!“ – написа след вестта за смъртта му Павлос Мокас, администратор на фейсбук страницата Приятели на Христос Янарас.
В памет на професор Христос Янарас припомняме два емблематични негови текста, публикувани в сайта Православие България и в списание Мирна: „Православие – апофатизъм и формализъм“ и „Тайната на истинския ерос“.
„Критиката на религията от страна на Просвещението, либерализма, марксизма, фройдизма, атеистичния екзистенциализъм и научния агностицизъм – тази критика, със своята неумолима точност, изглежда исторически оправдана. И тук възниква въпросът: какъв жизнен отговор и каква жизнена динамика може да противопостави на тази критика православното църковно съзнание? Противостоенето изглежда чудовищно неравностойно: от една страна, мощното влияние на властовите структури на цивилизацията върху живота на хората, а от друга – православното съзнание, едва сгрявано от литургичната практика и богословските разсъждения. В действителност става дума за семето, погребано и умряло в земята: ето какво представлява Православието на нашите дни. Но в тази смърт е надеждата и вярата на православните християни. Задачата на православното свидетелство днес се състои в разграничаването на животворно погребаното „пшеничено зърно” от безнадеждната необратима корозия, открито разяждаща структурите на еретичната цивилизация.“
Целия текст може да прочетете тук:
„Сексуалната любов, естествената “любовна сила” в човека, безспорно формира живота ни. Тя е централната ос, около която се оформя личността с нейните съзнателни, подсъзнателни и несъзнателни нива. Самата екзистенциална идентичност на човека, неповторимите характеристики на неговата личност, зависят от нагласите, които той развива спрямо биологичните изисквания на сексуалния си нагон, от готовността му да се преодолее и да се принесе в жертва, от нивото му на чувствителност спрямо сексуалната любов и от начина, по който той култивира способността си да обича и да бъде обичан.“
Целия текст може да прочетете тук:
Източник: protothema.gr