Пловдивска света митрополия организира курс за учители по вероучение

Курсът се провежда от 14 до 16 юли 2008 г. в конферентните зали на екохотел “Здравец” край Пловдив. Повече от 150 учители от петте области в Пловдивска епархия са заявили желание за участие в първия по рода си изнесен семинар за преклавилификация на педагози, които в уроците си преподават Свещеното писание – Стар и Нов Завет, Символа на вярата, отношението на българите към Иисус Христос, Света Богородица, светиите, традициите на нашия народ, свързани с православната вяра. За лектори са поканени Димитър Мирчев – преподавател в Пловдивския университет и Пловдивска духовна семинария, Константин Кайчев – преподавател по Общоцърковна история в Пловдивска духовна семинария, Евгений Гюнов – богослов. Те ще запознаят курсистите с историята на християнството и разпространението му у нас преди Покръстването и след това, с разрива между Източната и Западната църква, с устройството на храма, църковния календар, празниците, монашеството, почитта към светиите, към иконите, кога трябва да се кръстим, видовете молитви, тайнствата, учениците на Иисус Христос.
Целта на семинара е да се повиши квалификацията на учителите – филолози и историци, да се дадат повече знания от спецалисти богослови на преподавателите, които катехизират децата в неделните училища и при нужда и липса на специалисти-богослови поемат и водят часове по СИП или ЗИП – религия, а така също и допълнителния час /кръжок/ по Православно вероучение в общообразователните училища.
Курсът е част от дългосрочната програма на Културно-просветния отдел при Пловдивска света митрополия за приобщаване на младите хора и децата на Пловдивска епархия към православната вяра, както и за преодоляване на припятствията, които възникват на различни административни нива в държавното управление на страната за въвеждането на вероучение в училищата.
Опитът на екипа на пловдивския митрополит Николай досега само за една година и половина, откакто той е архипастир на Пловдивската епархия, показва, че общественият интерес към предмета Православно вероучение е огромен. Само през втория срок на изминалата учебна 2007-2008 г. се записаха допълнително над 1500 деца от 1 и 2 клас в допълнителния час по православно вероучение, въведен в 25 пловдивски училища. Родителите сами заявиха и продължават открито да заявяват желанието на семействата подрастващите българи да се възпитават в ценностите на християнството и от училищната скамейка. Кметът на Пловдив Славчо Атанасов подаде ръка в тово богоугодно дело и осигури заплатите на учителите, които поеха новозаписаните деца през втория учебен срок.
Епархийският съвет на Пловдивската света митрополия отпусна средства за закупуване на Учебник-помагало по вероучение, което всяко дете отнесе у дома, за да се чете като Библия вкъщи с родителите, баба, дядо. Митрополит Николай лично раздаде на децата този учебник. С пари от Пловдивска митрополия се подготвя издаването на учебник и учебно помагало по предмета Религия за 3 клас и 4 клас.
Пловдивска митрополия полага усилия да помогне и в решаването на другия основен проблем – недостига на преподаватели с богословско образование, особено в малките населени места. В отговор на тези нужди на Пловдивска епархия Пловдивският митрополит Николай организира настоящия курс в екохотел “Здравец”.
Законът за народната просвета регламентира възможността за преквалификация на учителите. Инструкция № 2 дава възможност при неявяване на специалист по предмета, директорът на съответното училище да разпредели часовете по този предмет на неспециалисти. Учителите, които ще преминат този тридневен семинар за обучение по вероучение няма да станат богослови, нито специалисти по религия, но ще получат възможност да преподават православно вероучение в училищата в селата и малките градове, ще получат квалификация и знания по въпросите на вярата, които след това ще предадат на децата. Така Словото Божие ще достигне до всички.
За всички участници в семинара е подготвен комплект богословска литература.
Всички разходи за тридневния престой на учителите се поемат от Пловдивска света митрополия със съдействието на г-н Драгнев, собственик на екохотел “Здравец”, който предоставя базата безвъзмездно.
Митрополит Николай ще открие семинара на 14 юли и ще участва активно в първия работен ден. Негово Високопреосвещенство ще се помоли за успех на семинара и ще благослови начинанието в 11.30 ч. След това ще се срещне с преподавателите, за да разговорят за православната вяра в неформална обстановка. | www.mitropolia-plovdiv.org
Той не познава всички действащи преподаватели в Пловдивска епархия, пък уж щял да обучава нови. Хубаво е, че има кой да им вярва на тия приказки…..Аба-бала…
За три дни ставаш БОГОСЛОВ и отиваш да преподаваш!!! Чудо невиждано!!!
Кавото е Бойко за политиката това и Николай за Църквата.Едни врели-некипели и толкоз.Както казаха на избора му за митрополит „Всички се радват,но най много в Софийска митрополия.“Апропо той може да научи педагозите и за по-малко време.Не знам защо ще се бави цели два дни?!А иначе ние няма да се уплашим какво ще ни стори човек зашото Господ е с нас.
Какво да правим ние, които толкова години учим, че то по добре да си изкараме едно више за учител и има по голяма вероятност да преподаваме Богословие отколкото сега!С радост уча Богословие, но аз си знам, че няма да работя по специалността както много други хора в момента са!Как така за 2 дена ще станат по добри от нас, които учим цели от 4 до 6 години и има все още какво да научим!Как ще си оставим децата в ръцете на тези преподаватели от къде да знаем,че те ще ги научат на добро!Ако те лошо или погрешно тълкуват нещо те така и ще го предадат и на нашите деца!Давайте да помогнем да нестава така!Защото утре не се знае и кой ще учи и вашите деца!А за след няколко години може да се преподават и хора знаещи и само името на Иисус без да кара никакав курс!
Въпросния курс и преквалификация не се връзват със Закона за Народната Просвета. Те са без всякаква стойност и валидност. Не се признават от МОН и следователно завършилите ги не могат да преподават в българското училище.
През 1991 г. по инициатива на Врачанския митрополит Калиник в Плевен се проведе подобен курс, но беше ЕДНОМЕСЕЧЕН. Пловдивския надмина Врачанския!!! Щеше да ми е смешно, ако не беше толкова жалко…
Наука може и да не са усвоили учащите се, но барем хапка-пивка е имало на корем. Той българския учител и без друго е гладен с тая ниска /уж повишена/ заплата. Народе купувай повече свещички, та да се пълни касата на митрополията, инак таквиз благодеяния как мислиш, без пари не стават!