Рекорден спад на православните в България
Източник: сп. Foreign Policy Bulgaria
Според публикация в последния брой на списание FP Bulgaria, броят на определящите се като православни в България е най-нисък поне от 1910 г. насам. В изследване на Алфа Рисърч, публикувано в списанието под заглавие "Религиозност за всекидневна употреба", са изнесени статистически данни от 2005 г., според които едва 78.1% от българите се определят като православни. За сравнение, през 1910 г. този процент е бил 84%, а през 1992 г. е достигнал до 85.7%.

Според същото изследване, ислямът се е задържал на стабилни стойности от около 12-13% през последните десет години. Най-постоянно е нивото на католическата общност – около 0.5-0.6% за последните 100 години. Известен ръст са отбелязали протестантските общности, които все пак не достигат 1%. Ясно отличима е тенденцията за нарастване на нетрадиционните вероизповедания, както и на неопределящите се религиозно българи (3.4%).
Следвайте ни
според НСИ, най-нисък засечен процент на православни е от 1887 г., 76.86%. но тогава пък мохамеданите са били над 22%… но така или иначе, цифрите са показателни.
Страх ме е да попитам какъв процент от населението принадлежи към верните? Колко ли щеше да е процентът на вярващите тогава? Иначе всички сме православни и се увличаме от модерните духовни течения, гъделичкащи нашето самочувствие, както всеки ентелегентен човек.
За огромно мое съжаление, православните ще стават все по-малко, но… православие ще има винаги.