Семинар за църковно-социалното служение и пастирските грижи за подрастващите
Преподаватели и докторанти от Богословския факултет, които работят в областта на Практическото и Нравственото богословие, организират на 14 декемри 2011 година семинар на тема: „Църковносоциални и пастирски грижи за подрастващите – традиции, проблеми, перспективи.” Темата на научната дискусия е свързана с необходимостта от преоткриване и актуализиране на християнските духовни традиции на Църквата в областта на милосърдното служение и пастирската грижа за децата-сираци и за различните категории подрастващи, които имат нужда от духовна и социална подкрепа. Целта на този семинар, и въобще на подобна академична дискусия, е да се постави акцент върху християнските традиции за църковно служение и духовно-пастирски грижи за децата и младите хора, чието възраждане и осъвременяване в днешно време е необходимо както за самата Църква в нейната спасителна и духовна мисия, така и за обществото като цяло. Грижата и социалната подкрепа за най-малките Христови братя – изоставените, лишените от родителска грижа или отритнати от обществото деца и младежи, е един от показателите за хуманност и солидарност във всяко общество.
Макар през последните години от страна на духовници и вярващи християни да се полагат много усилия в тази насока, а някои от тези типични за Църквата форми на християнско милосърдно служение да се възраждат осезаемо в нашето общество, все още в областта на организираните и институционализирани грижи за изоставените деца и младежите в риск, има сериозни и тежки проблеми, което предполага активизиране на пастирската и социалната работа с различните групи и категории подрастващи.
Какво прави Църквата, и какво са длъжни да правят вярващите християни и духовните пастири, в изпълнение на своя евангелски дълг за подкрепа на нуждаещите се ближни, на изоставените, отритнатите или изолирани от обществото деца и младежи?
Как може Църквата да изпълява по-добре своето служение и да намери път към сърцата и умовете на децата и младите хора в днешно време, за да ги просвещава духовно с Евангелските истини на вярата и да ги приобщава към пълнотата на благодатния живот за спасение на техните души?
Основен предмет, и специален акцент на различните доклади в рамките на предложената програма, е църковно-социалната и пастирска грижа за деца-сираци, работата с деца и млади хора в риск, пастирското служение сред наркозависими младежи и други категории подрастващи, които са лишени от родителска грижа, попаднали са в различни социални институции или поправителни домове или имат нужда от съответната духовна, пастирска, психологическа и социална подкрепа.
В програмата на организирания семинар са включени теми за духовно-мисионерската и пастирска работа на Църквата с младите хора в съвременния европейски контекст, за инициативите, които се предприемат в днешно време сред православната диаспора и в рамките на различни поместни православни църкви, а така също и за положителния опит на енорийски свещеници и духовници от Българската православна църква, които работят с младите хора, организират доброволчески инициативи за работа с деца-сираци или осъществяват пастирска грижа за младежи с противообществени прояви.
Инициативата за този семинар е част от научно-изследователски проект към Катедра „Практическо богословие”, който си поставя за цел да обобщи по-важните данни от съществуващите църковни социални дейности и пастирски практики и да актуализира изследователските усилия по посока на съществуващите проблеми и новите предизвикателства пред Църквата.
Темата и изследователските цели на проекта са свързани също така и с необходимостта от по-задълбочено проучване, систематизиране и актуализиране на научното съдържание и академичните стандарти в областта на работата с подрастващите, която е предмет на редица близки една до друга богословски дисциплини, които влизат в кръга на Практическото и Нравственото богословие. Това са въпроси на религиозната педагогика, християнската етика, пастирското богословие, социалната работа и мисионерското служение на Църквата, а така също и необходимостта от сътрудничество с други обществени институции и организации при осъществяване на грижата за децата и подрастващите.
Екипът на научно-изследователския проект с ръководител доц. Костадин Нушев включва хабилитирани специалисти от Катедра «Практическо богословие» и докторанти към Катедрата. При осъществяване на различните дейности от изследователската програма на проекта, както и в подготвения семинар, са привлечени и включени представители на Църквата, журналисти, педагози и други специалисти в областта на социалните дейности, а така също и преподаватели и докторанти, работещи в сходни научни дисциплини или професонални направления.
Резултатите от изследователския проект имат за цел да подпомогнат и създаването на нова магистърска програма, в рамките на професиналното направление по теология, която да интегрира по нов начин класическите богословски основи и пастирски постановки на Православието с новите научни насоки в сферата на психо-соицалната грижа за нуждаещите се. Специален акцент в това направление е и сътрудничеството на Църквата с различните държавни и обществени институции, отговорни за провеждане на социалната политика в обществото.
Предпоставка за тази нова перспектива на развитие е и споразумението за сътрудничество между Българската православна църква и Министерството на труда и социалната политика, подписано през месец юли 2011 година, което очертава като приоритетни области за партньорство между Църквата и социалните служби на държавата именно грижата за деца и младежи в риск, изграждането на специални приюти, социални програми и нова инфраструктура за подкрепа на нуждаещи се, социално слабите и маргинализирани лица и групи в обществото. Изпълнението на дейностите и насоките на сътрудничество в това споразумение предполагат и активизиране на усилията на Църквата в областта на доброволчеството, укрепване и разширяване на пастирското служение в подкрепа на най-нуждаещите се хора в обществото.
ЦЪРКОВНОСОЦИАЛНИ И ПАСТИРСКИ ГРИЖИ ЗА ПОДРАСТВАЩИТЕ – ТРАДИЦИИ, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ
Семинар
14 декември 2011 година
Богословски факултет,
Зала № 8
ПРОГРАМА
09.00 – 09.15 Откриване
Встъпителни думи
Приветствие към участниците от Деканското ръководство
ПЪРВА СЕСИЯ
Модератор доц. Костадин Нушев
09.15 – 09.30 Социалната дейност на Църквата сред православните вярващи в Германия
Доц. д-р Божидар Андонов, Богословски факултет, СУ
09.30–09.45 Необходимост от международно сътрудничество в областта на църковносоциалните дейности. (Резултати от съвместен обучителен проект с Католическата фондация „Renovabis”)
Доц. Дилян Николчев, Богословски факултет, СУ
09.45 – 10.00 Интеграция на младите хора в Европейския съюз: нормативни, социални и конфесионални принципи
Доц. д-р дякон Иван Иванов, Богословски факултет, СУ
10.00 – 10.15 Църковно-мисионерски подходи и интеркултурни аспекти на социалната работа с подрастващите
Гл.ас. Андриан Александров, Богословски факултет, СУ
10.15 – 10.30 „Православни младежи” – енорийска инициатива за духовно общение на младите хора в Църквата
Александра Карамихалева, главен редактор на „Църковен вестник”
10.30 – 10.45 Тенденции в съвременната младежка култура и възможности за духовна комуникация на Църквата с подрастващите
Константин Ковачев, докторант по Нравствено богословие, СУ
10.45 – 11.00 Дискусия върху изнесените доклади
11.00 – 11.30 Кафе-пауза
ВТОРА СЕСИЯ
Модератор доц. Костадин Нушев
11.30 – 11.45 Духовно-просветна дейност и социална работа на Църквата с младите хора
Гл.ас. д-р Клара Стаматова, Богословски факултет, СУ
11.45 – 12.00 Православното доброволчество като възможност за духовна подкрепа на Църквата за деца, лишени от родителски грижи
Свещеник Ангел (Брусов), Богословски факултет
12.00 – 12.15 Църковно-пастирска грижа за младежи с девиантно поведение
Архим. Йосиф(Иванов), докторант по Пастирско богословие, СУ
12.15 – 12.30 Пастирска работа с наркозависими младежи
Иво Янев, докторант по Пастирско богословие, СУ
12.30 – 12.45 Духовни и пастирски грижи за деца и младежи в риск
Свещеник Стефан (Паликаров)
12.45 – 13.00 Духовни и пастирски грижи за хора с увреждания – съвременни примери от опита на Руската православна църква
Йером. Зотик Гаевски, докторант, Богословски факултет, СУ
13.00 – 13:15 Социални проблеми и трудности при грижата за децата и възпитанието на подрастващите в Молдова
Олга Дараманчева, докторант по Нрваствено богословие, СУ
13.15 – 13.30 Пастирската грижа за подрастващите в Детската музикална школа при Успенския храм в Москва
Елица Христова, докторант по църковна музика и диригент
13.30 – 13.45 Църковни грижи за деца с увреждания – възможности за използване на европейския опит
Валентина Соколова, Философски факултет, СУ
13.45 – 14.00 Необходимост от духовна и пастирска грижа за душевно болните – традиции и съвременни проблеми
Мария Карова, магистър по теология
14.00 – 14.30 Заключителна дискусия