
Старостилната общност в България с предстоятел "Триадицки епископ" Фотий регистрира интернет-домейн с името "Българска православна църква" (
Bulgarian-Orthodox-Church.org). По този начин интернет-присъствието на каноничната Българска православна църква ще бъде сериозно подкопано.
На фона на практическата липса на официален сайт на БПЦ, създаването на страница с такъв адрес е сериозен удар срещу идентичността на каноничната църква в България. Т. нар. "официален сайт на БПЦ", поместен на безплатен хостинг, без собствен домейн, пълен с неконтролирани реклами и неподдържан от години, е единственият общоцърковен институционален сайт, по повод на който в Светия Синод нееднократно са били изпращани запитвания и предложения за създаване на нормално работеща официална страница на БПЦ.
В новия сайт на старостилците (който има българска, руска и английска версии) засега преобладават връзки към съществуващите от години отлично поддържани библиотечни сайтове на старостилната общност, но очевиден е стремежът на създателите му да изградят сериозен портален сайт с богати текстови, графични и други ресурси.
Регистрацията на домейн с такова име може да бъде атакувано по съдебен ред, ако Светият Синод прецени, че присвояването на наименованието "Българска православна църква" накърнява интересите на БПЦ. Безспорен е фактът, че отсега нататък всяко интернет-търсене на словосъчетанието "българска православна църква" на английски език ще препраща основно към сайта на старостилците.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>
Мисля, че не само сайт, но и църква да няма – на владиците им е все едно.
в старокалендарското мислене-на календарите напр.най-редовно пишат „издание на истинната българска православна църква“,та логично е,търсачката пак да изплюе връзка към сайта им.Не ,че в нашия Синод някой ще се размърда,то нали трябва“ благовремие“ за всичко,но и подръжнниците на дядо Фотий да решат най-сетне:“истинна“ или неистинна православсна църква са в действителност:-)))))))
и аз от много време се чудя защо БПЦ няма нормална официална интернет страница. Всички други поместни църкви имат.
Относно „старокалендарското мислене“. Проблемът не се свежда само до календара. Това е много опростено и *НЕПРАВИЛНО*. Проблемът има едно название и е то зилотизъм. Наивно и глупаво е да говорим че зад разкола и въобще този начин на мислене и ревност не по разум се крие само календара!!!
но ,нали това си е камък от тяхната градина:-)))))
А колкото до сайта на БПЦ- лично познавам отеца,който бяха ангажирали за направата на сайта/ ок. 2000г./ и знам за магариите които му се сервираха най-резонно,да се чудиш-защо аджеба искат сайт,след като сами си го саботират…..ама синодална работа..като всяка една такава
БПЦ всъщност си има официален сайт, но той май че е предназначен за чуждоземни читатели, защото българската му версия е доста невзрачна.
за сравнение версия на английски:
http://bulch.tripod.com/boc/mainpage.htm
и версия на български:
http://bulch.tripod.com/boc/contentsbg.htm
Между другото старостилците на Фотий и „истинските православни християни“ са два различни разкола. Въпросните „истиски православни“ бяха свързани с някакви гръцки разколници и смятаха /поне до преди 10 години/ за свой предстоятел някакъв солунски екзарх Евтимий. Техен представител беше един архим. Киприян, който беше известен с „подвизите“ си в „Дряновския манастир“. А не бива да забравяме и „Всепровославната архиепископия“ на „всеблаженния“ „архиепископ“ Фори Светулков, който май също се изтипоса старокалендарец. След последните промени на закона за изповеданията вече не знам кой е официално и кой не е официално регистриран. Но факт е, че не старият стил е в основата на разкола, а някои други по-благи работи. „Блаженият“ Фотий „епископ“, ако беше тръгнал по правия път, вероятно щеше още да сърба някъде манастирска чорбица. Пък така, виж и епископ е станал.
А относно това, колко „благовремие“ ще му трябва на Светия Синод. Нещата не навсякъде са еднакви. Ими действащи митрополити, които се грижат за духовния живот в епархиите си, но не всички са такива.
Все пак, хубаво е, че най-фрапиращия разкол, инспириран от комунистите след „нежната революция“ 1989 г. приключи. А старостилците са доста маргинални и с поведението си често отблъскват. Въпреки, че и между тях има доста добри християни. Вероятно са решили, че ако останат в официалната БПЦ нищо няма да променят и са избрали разкола. Дали са имали право? Нека Бог отсъди по съвест и по дела!
Добри ресурси е събрал Фотий, особено на руски език. Очевидно има много свободно време и кисне по цял ден в мрежата.
Крайно време е някой да потърси сметка за този закон за вероизповеданията във Стразбург.Как така ще има привилигирована група която единствено ще може да ползва дума свързана с верско убеждение.Това свършиха Кобурга и комунистите-поръчка на москва.защото ако групата на Марин Найденов Минков не бе избраната,щеше да се загуби топлата връзка РУСКО/БЪЛГАРСКО ПРАВОСЛАВИЕ= КОМУНИЗЪМ
братле, какви ***глупости*** дрънкаш!?! Вземи се в ръце. Какво българо/руско православие, какъв комунизъм, какви ПЕТ ЛЕВА??? Избивай си някъде другъде епилептичните пристъпи.
Ако ще се съдите, почнете от
http://bulgarianorthodoxchurch.org/
– това също е „посегателство“ върху „идентичността“ и прочие не само на патриаршията, но и на „православния български народ“. От къде накъде италианците ще ни крадат името. Първо обаче трябва да представите (прокарате/приемете) закон, забраняващ ползването на домейн име. Много названия на световноизвестни фирми са закупени като домейни от лица, нямащи общо с тези фирми. Домейн-името не е непременно търговска марка, важното е съдържанието на сайта.