Църквата не трябва да иска вероучение, а да го дава
„Вяра и общество” продължава дискусията за изучаването на религия в българското училище
Тази събота във „Вяра и общество” своите гледни точки излагат известният поет и публицист Бойко Ламбовски и преподавателят в Богословския факултет на Софийския университет гл. ас. Ивайло Найденов.
„Не трябва да се променя светският характер на образованието. Пътят към храма е открит. Само активността на Църквата следва да е по-голяма – нали проповедникът е „ловец” на души”, смята Б. Ламбовски. И. Найденов е категоричен, че Църквата не може да иска от държавата да въведе вероучение, защото мисията й е тя да го дава. Изтъквайки голямата лична отговорност на родителите за възпитанието на децата, двамата събеседници подчертават и ролята на добрия учител в нравственото израстване на младото поколение. Своите спомени за изучаването на предмета „вероучение” в българското училище преди 9.IХ. 1944 г., разказват някогашни ученици – сега дами и господа на почтена възраст. Сред тях е и известният български журналист Петко Бочаров.
В деня, в който Църквата чества паметта на светия праотец Авраам, специален материал ще ви разкаже защо ранните християни често са изобразявали върху погребалните саркофази пожертването на сина му Исаак.
Тази събота (9 октомври) „Вяра и общество” се излъчва по БНТ 1 от 10.25 ч., с повторение – сутринта на 11 октомври от 1.50 ч. Излъчването по БНТ САТ е в неделя (10 октомври) от 10.00 ч., с повторение – от 6.15 ч. сутринта на 11 октомври.
БПЦ иска да въведе вероучение по линията на културната разработка , която е направена на българите в името на свято общонародно дело. Допълнително се играе по струните на любовта към децата у българина и на постановката, че вероучението ще помага на обществения морал, т.е. както каза преди време д-р Николай Михайлов БПЦ освен всичко се изживява и като нравствена милиция. Свято общонародно дело, любов към децата, обществен морал и норми на поведение, исторически заслуги по спасяването на нацията , европейски пример на държавно вероучение – това са доводите на БПЦ. Същевременно заради атеизма в България БПЦ няма абсолютно никакъв, повтарям, абсолютно никакъв принос за израстването на днешните българи, обучени и възпитани от семействата си и от Държавата, била тя комунистическа или не. Освен това има и друг проблем – някои от кадрите на БПЦ ще се изложат в урока, ако имат по-будни и интелигентни големи ученици с отрицателно отношение към религията.
http://www.slavicorthodox.hit.bg
По стара културна постановка на цивилизацията знанието е власт. Другият варинат е мистичната конспирация и шуробаджанащината, властващи у нас след овластяването на революционерите от Възраждането след 1878 година в името на Велика България. За да контролираш един човек и едно общество не е нужно да прибягваш до репресии и насилие, достатъчно е да влезеш в подборката, цензурата и тълкуванието на базисното му знание, да го научиш на превратни неща и да държиш контрола върху разпространението на информацията и нейната канонична интерпретация. Така е и с властта на Църквата, защото Църквата е много изкушена от текстове в Библията и от историческа практика, която й обещава пълна власт над човека. Злоупотребата с тази й власт е довела до реакции и до недоверие в живота на хората. Затова преди да иска доктринално вероучение БПЦ следва да спечели нашето доверие с дела и слово, а не да вика чужденци да й крепят ресурса и привилегиите и да иска свръхвласт.
http://www.slavicorthodox.hit.bg