Шести православен музикален фестивал в Поморие

Интересът към фестивала е огромен и с всяка следваща година расте. Тази година кандидатите за участие са над 3000, от тях са избрани 32 състава. Критериите за подбор на съставите са свързани основно с изискванията на храмовото музициране. Подбрани са както църковни, така и светски хорове.
Фестивалът няма конкурсен характер, защото Православната етика е чужда на всякакви класации, е мнението на организаторите.
По традиция изключително интересни са Четенията от Съпътстващата програма. Тази година те са посветени на две теми: „Догматическа и нравствена характеристика на Православието в богослужебните песнопения” и „120 години от рождението на Петър Динев”. Поканени са лектори от Русия, Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, Шуменския университет „Св. Константин Преславски” и АМТИИ – Пловдив. На същата тема ще се проведат и свободни беседи между участниците във Фестивала – певци, диригенти и гостуващи композитори от България и чужбина.
Всички участници ще се включат в празничните литургии, които ще бъдат отслужени от местното свещенство и гостуващите архиереи в храмовете на Поморие, Несебър и Бургас. Организирани са посещения на едни от най-интересните исторически и културни паметници по българското Черноморие в района на Бургас и Несебър. С голям интерес се очаква и представянето на хоровете всяка вечер на Открита сцена в Поморие.
Тази година организаторите ще предоставят актуална информация за най-интересните събития, участници и гости на обновения сайт на фестивала www.orthodoxvoices.org.
Идеята за създаването на музикалния форум принадлежи на композитора Георги Попов и на диригента Йорданка Туджарова. Двамата независимо един от друг установяват, че провеждането на такъв фестивал е особено подходящо за курортния град и обясняват избора на Поморие с историческата връзка на града с православието, с неговите уникални природни условия и не на последно място с ревностната православна вяра на поморийци.
Музикалният форум се провежда под патронажа на Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Йоаникий. Изпълнителен директор е кметът на Поморие г-н Петър Златанов.
Организатори са:
Община Поморие, Сливенска митрополия, Народно читалище “Славянска беседа” – София.
Шестото издание се осъществява със съдействието на:
Министерството на културата
Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”
Фестивален директор: Дафинка Станева
Технически директор: Елица Христова
Селекционна комисия:
доц. Димитър Димитров – председател
проф. д. изк. Стефан Хърков
Йорданка Панчева-Туджарова
Георги Попов
Организационен секретариат:
прот. Иван Стойков – председател,
Мария Тенекеджиева, Върбинка Тодорова, Боряна Терзиева, Емил Симеонов
Медийни партньори:
БНР, Онлайн списание за туризъм и култура Бтуризъм
С любезното съдействие на:
Славянското дружество в България
Фармацефтични лаборатории ТАЛОДЕРМА
На 11 юни Православната църква празнува чудото, случило се през 982 година – срещата на българския монах от килията “Успение Богородично” към манастира Пантократор на Св. Гора Атонска с посланика на Божия промисъл. Върху каменната плоча, която и до днес се пази там, е оставено неръкотворно издълбано началото на боговдъхновената хвалебна песен “Достойно есть”, с която православният свят възхвалява Божията Майка.
„Върху каменната плоча, която и до днес се пази там, е оставено неръкотворно издълбано началото на боговдъхновената хвалебна песен…“ – къде се пази тази плоча?! Някой виждал ли е през последните няколко века?!