1150 години от приемането на християнството в България
Специално издание на „Вяра и общество” – тази събота, 2 май, от 10.00 до 12.00 часа
В деня, когато православната църква чества паметта на покръстителя на българския народ св. Цар Борис I, ще отбежим тържествено 1150 години от официалното приемане на християнството в България. В извънредното издание на „Вяра и общество” от 10.00 до 12.00 ч. Българската национална телевизия ще излъчи директно от Голямата базилика на старата българска столица Плиска Божествената света литургия, която ще бъде отслужена от Българския патриарх Неофит в съслужение с митрополитите на Българската православна църква и гости от Поместните православни църкви. Паралелно в студиото гости на Горан Благоев ще бъдат историците проф. Бистра Николова, проф. Милияна Каймакамова и доц. Георги Николов.
Въпросите, на които ще търсят отговор: Защо в средата на 9 век една могъща държава решава да излезе от международната и културна изолация и официално се присъединява към християнския свят? Какъв е двигателят за това? Дали този акт е бил добре обмислена политика, или владетелят – покръстител е бил «притиснат» от обстоятелствата? Какви са били политическите обстоятелства преди началото на християнизацията? Какво е значението на покръстването, какви политически, културни и социални позитиви черпи държавата ни от това решение? Какво е християнското наследство на предхристиянска България?.
По-късно писателите Теодора Димова и Деян Енев ще разсъждават върху въпроса какви християни сме днес – 1150 г. след Покръстването. После, заедно със студента по история Филип Николов гостите ще споделят идеи за изграждането на паметник на св.Цар Борис I Покръстител в София и ще разкажат защо това все още не се случва.