20 години богословие в Шумен
Тази година Шуменският университет „Епископ Константин Преславски” празнува две юбилейни годишнини: 40 години от основаването на самия университет и 20 години от създаването на катедра „Теология”. Двадесет години бяха достатъчни, за да може да се реализира в пълнота един малък, но отговорен проект.
Катедра „Теология” е създадена преди всичко с усилията на археолога проф. дин Тотьо Тотев (чиято 80 годишнина беше отбелязана миналата есен) и преподаватели от бившата Духовна академия, днес – Богословски факултет на СУ. Още в първите десет години катедрата оформи своето лице, като създаде собствени кадри, а от 2008 г. разчита изцяло на свои преподаватели на постоянен трудов договор. Между тях е архим. Павел Стефанов, член на Ню Йоркската академия на науките, автор на повече от 1500 статии и студии и на първото мащабно изследване на гностицизма в Източна Европа, което беше издадено през 2008 г. от ИК Омофор под заглавието „Ялдаваот – история и учение на гностическата религия.” Проф. дтн Румен Ваташки е първият доктор на теологическите науки след демократичните промени в България, автор на повече от десет книги и монографии и най-големият изследовател на Римокатолическата пропаганда по българските земи (1860 г., 20-те и 30-те години на XX в.) и реакцията на Българската православна църква. Не бива да се пропуска и дългогодишният ръководител на катедрата доц. д-р Ангел Кръстев, чиято научна дейност в Университета и в Църковно-историческия институт към Св. Синод дават своите изобилни плодове.
Катедра „Теология” успешно запълва богословската ниша във Факултета по хуманитарни науки, като не води изолиран живот, а пълноценно допълва хуманитарния профил на Шуменския университет. Избираемите и факултативни дисциплини, водени от преподаватели от катедра „Теология”, са предпочитани от филолози и историци, поради своята актуалност и интеркултурна насоченост. Най-популярни са „История на религиите”, „Евреи и християни от Христос до Хитлер”, „Религия и тероризъм” „БПЦ и римокатолическите мисии в България” и др. Съвместната дейност с учебните центрове „Преславска книжовна школа”, Център за православна култура и изкуства „Св. архангел Михаил” е изключително ползотворна. Ежегодно се реализират проекти, участия в местни, национални и международни симпозиуми, съвместно издаване на сборниците „Любословие”, „Преславска книжовна школа”, „Епископ-Константинови четения” и др.
Студентите вземат активно участие с доклади в ежегодните студентски научни конференции. През 2009 г. двама студенти участваха в студентска мобилност по програма „Еразъм” в православния факултет на Прешовския университет в Словакия, където слушаха лекции за историята на Чехословашката православна църка и взеха участия във Втората младежка православна среща в Кошице (24-26.04.2009).
Също така студентите участват активно в богослужебния живот на град Шумен, чрез пеене, проповеди, както и чрез изнасяне на беседи в църковното училище на храм „Св. Три Светители”. Църковното настоятелство на храм „Св. Възнесение Господне” е предоставило за провеждане на практическите упражнения по Богослужение и Литургика специално оборудван учебен параклис в сградата на архиерейското наместничеството. От 2010 г. в града служи викарийният епископ на Варненския и Великопреславски митрополит.
Шуменският университет е акредитиран с най-високата оценка – много добра. Катедра „Теология” обучава студенти в трите образователни квалификационни степени – бакалавър, магистър и доктор, като третата също е акредитирана с най-висока оценка. Студентите получават ежегодно субсидии за постигнати високи резултати в учебния процес от Декана на факултета, както и социални и европейски стипендии. Богатата университетска библиотека позволява на студентите да развиват пълноценно своите богословски интереси.
Зад всички тези данни стои висок професионализъм и академизъм, благодарение на които катедра „Теология” вече 20 години успешно обучава и реализира своите кадри в системата на Българската православна църква и училищното и университетско образование. И понеже винаги между лекциите, упражненията, изпитите, пътуванията, докладите остава нещо недоизказано, то като възпитаник на Шуменския университет и Катедрата и от името на обучаващите се колеги и на тези, които вече се дипломирахме, искам да изразя нашата най-сърдечна благодарност. Нека още дълги години, по Божията воля, да бъде съхранен и ярко да гори този пламък, който запалихте преди двадесет години!
НА МНОГАЯ ЛЕТА!
Политиката на БКП снижи силно качеството на теолозите и клерикалите у нас. Освен това модерността занижава критериите за да отчете успехи и така ние имаме 52 унивреситета, от които само Софийският е на световна класа. Този въпрос – въпросът за критериалността е много болезнен за новата българска култура, която след 1878 г. е самоотнасяща се, с елементарни базисни текстове на познанието, а през комунизма се сравняваше с неграмотността на работническо-селската класа и живееше в затворени граници. Това се отрази силно на себесравнението и на себепреценката на много българи, излъгани, че са специалисти по нещо и назначавани по линия на мистичното посвещение в Партия и нормите на българската мистична национална конспирация, в това число и кадрите на БПЦ. Така с естигна до доцентури и професури, до удостоени хора в академичните среди, които са колежанско ниво в обективни сравнения и съпоставки. И разбира се в България от 1878г. насетне, независима наука няма. вж.Шекспир 66 сонет и моля ви
Не мисля че в държавен университет трябва да има специалност Теология или Богословие
[quote name=“Финка Денкова“]Не мисля че в държавен университет трябва да има специалност Теология или Богословие[/quote]
И защо не трябва да има теология в университет? А атаеизъм и комунизъм може ли да има според Вас? Чували ли сте, че средновековните университети са се появили върху основата на манастири? Понятието за universum в образованието включва и теологията като фундаментална наука. Тя прави хората духовно грамотни за разлика от Вас, които не слагате запетая през ЧЕ.
Ересите на Лука Войно-Ясенецки –
http://www.portal-credo.ru/site/?act=lib&id=2961