Американският Държавен департамент за свободата на вероизповеданията в България
Наскоро беше публикуван редовният доклад на Американския държавен департамент (US Department of State) за състоянието на човешките права в България. Публикуваме частта от доклада, която касае свободата на вероизповеданията у нас, според американското правителство.
***
Свобода на вероизповеданието
Въпреки че Конституцията гарантира свободата на вероизповеданието, законът и правителството ограничаваха това право спрямо някои религиозни групи, нерегистрирани от съда. Около 85% от населението са православни християни. Мюсюлманите съставляват най-голямото малцинство, което се оценява на 13%. Според Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет, в България има около 150 000 протестанти от евангелистките църкви, 30 000 християни от Арменската църква и 3 000 юдеи. Законът определя Българската Православна Църква като "традиционно" вероизповедание и изисква от останалите религиозни групи да бъдат регистрирани от правителството, за да бъдат признати за правни субекти и да извършват религиозна дейност извън местата си за богослужение. Към края на годината в България е имало повече от 100 регистрирани вероизповедания. Държавният бюджет заделя около 3.3 милиона лева за регистрираните вероизповедания, вкл. БПЦ, мюсюлманското вероизповедание, юдейската общност, Арменската апостолическа църква, протестантите и други групи. Близо 2.8 милиона лева са били отпуснати на БПЦ, най-вече за ремонт и поддръжка на църковна собственост. Правозащитни организации критикуват преференциалното отношение към БПЦ и изразяват тревога от изискването религиозните общности да подават писмено заявление, в което да заявяват своята вяра, като според правозащитниците това е нарушение на свободата на вероизповедание.
На 22 януари 2009 г. Европейският съд по правата на човека постанови, че правителството е нарушило правата на Алтернативния православен синод, като е прогонило негови енориаши от техните храмове през 2004 г. Съдът даде на страните три месеца, за да постигнат взаимно приемливи решения за компенсации. Към края на годината страните не бяха постигнали решение за такива компенсации. Очаква се решението на ЕСПЧ за размера на компенсациите. | www.state.gov