Епископ Иларион Алфеев: Стратегически съюз с католиците
Източник: La Croix
За председателя на делегацията на Московската патриаршия на завършилата наскоро ІХ Асамблея на Световния съвет на църквите, епископ Иларион (Алфеев), диалогът на Православието с римокатолицизма изглежда по-обещаващ, отколкото този с протестантите. Руският епископ е дал в Порто Алегре интервю пред френския религиозен всекидневник „Ла Кроа”.
„Ла Кроа”: По време на Асамблеята на Световния съвет на църквите (ССЦ) в Хараре през 1998 година православните, и в частност Московската патриаршия, бяха готови да напуснат ССЦ. Оттогава бе учредена специална комисия, за да отговори на исканията на православните. Бяха ли чути те?
Епископ Иларион: Може да се каже, че тази асамблея е по-„православна” от предишните. ССЦ взе на сериозно притесненията на православните, изказани в Хараре. Така, делегациите на православните църкви днес са по-значителни и, трябва да се признае, че молитвите на асамблеята са по-добре организирани: по-малко синкретични, по-въздържани в смесването на елементи от различни обреди, те отговарят в по-голяма степен на изискванията на православните.
„Ла Кроа”: Същността на дебатите на тази генерална асамблея отговори ли също така на вашите притеснения?
Епископ Иларион: На тази асамблея в Порто Алегре несъмнено има повече хореография, отколкото богословие! А и дискусиите на богословска тематика не са задълбочени, което пречи да се видят точките на разделението… Но аз мисля, че тези въпроси са повече от ресора на Централния комитет на ССЦ, на който принадлежи вземането на решения: асамблеята е по-скоро място за среща, от нея не бива много да се очаква.
„Ла Кроа”: Гласът на Православието в рамките на подобна асамблея не е ли заглушен от напрежение вътре между православните, и по-точно между Константинополската и Московската патриаршия?
Епископ Иларион: Не мисля. Смятам, че ако има напрежение, то то съвсем ясно е между двете визии за християнството: визията на Православието и либералната визия, чиито носители са по-конкретно северните протестанти. Например, англиканите, които като че ли все повече се отдалечават, или пък Шведската църква, с която прекратихме всякакъв диалог, откакто взе решение да благославя съюза между лица от един пол. Тези две визии за християнството са се развили в противоположни посоки, и не виждам съвсем как тези разделения могат да бъдат преодолени. Освен ако протестантите сами не спрат тази еволюция.
„Ла Кроа”: Значи ли това, че във вашите очи икуменическият диалог е блокиран?
Епископ Иларион: Не мисля, че е блокиран, но смятам, че е по-малко обещаващ, отколкото диалога с католиците.
„Ла Кроа”: Връзките на православните с римокатолиците ще имат ли повече бъдеще, отколкото с протестантите?
Епископ Иларион: Не виждам как можем да превъзмогнем разликите си с по-либералните църкви. По мое мнение, дойде времето да създадем стратегически съюз между католици и православни, с цел да защитим християнската традиция от секуларизма и войнстващия ислям. Дори да сме две разделени църкви, ние имаме много сходни позиции – което не означава идентични – и трябва да действаме заедно. Различията ни не са непреодолими. Затова не бива да се чака твърде дълго – защитата на традицията е най-неотложното нещо.