Калин: Вие сте най-важните. Питайте, предлагайте, искайте!

В същото време и самите потребители би следвало да предлагат и да изискват, и като цяло да участват по-активно в създаването на портала. Такъв един отворен проект дава възможност на много хора да участват в реализирането му.
Повече за Калин в
Интервю
на Калин Сивов: системен и уеб администратор на Православие БГ
възраст: 27;
семейно положение: неженен;
местопребиваване: София;
образование: философия, специализация – Приложна информатика;
професия: webmaster и sysadmin;
любимо занимание: свирене на китара, пеене, програмиране;
любимо място: Сливен;
литература, кино, музика: техническа литература, фантастика, фентъзи, хорър, метъл, рок.
С какво беше различна тази една година за вас?
Много работа!
За П р а в о с л а в и е БГ
Защо и как направихте своя избор да станете част от проекта „Православие БГ”?
Преди да стана уебмастър и системен администратор на портала, бях сисадмин във ф-я Покров Богородичен и от няколко години правех и поддържах сайтовете на фондацията. Захванах се с портала, защото сметнах за лично предизвикателство работата със системата (Mambo CMS) и програмирането на нови услуги. Интересно ми беше (и все още е) развитието на такъв проект и се радвам, че можах да участвам в него от самото му начало.
Колко често посещавате портала Православие БГ и защо?
Всеки ден по много часове 🙂
Вашите препоръки към съдържанието и какво вие бихте допринесли за него?
Най-важният ресурс на портала са неговите посетители и потребители. Мисля, че трябва да се насочим към предлагането на все повече и повече услуги, ориентирани именно към тях. Това значи разнообразие в услугите, които предлагаме. Средният съвременен уеб потребител не е човек, който търси някаква конкретна информация – той е в пълния смисъл сърфист в мрежата и се оставя на уеб вълните да го отведат нанякъде. Мисля, че това отваря много възможности за уебмастърите, които искат да го привлекат към своя сайт и да му предложат информацията, която са събрали и качили. Това, от друга страна, отваря и много работа – да се анализират печелившите вече съществуващи на други места услуги, да се адаптират към конкретните нужди на потребителите на съответния сайт, да се създават нови. В същото време и самите потребители би следвало да предлагат и да изискват, да участват по-активно в създаването на портала. Такъв един отворен проект дава възможност на много хора да участват в реализирането му.
Вашите препоръки за структурата на портала и какво бихте искали да се промени?
Бих казал всичко. Наистина, много са възможностите за този портал. Започнал от нулата, за една година сайтът напредна много. Регистрираните потребители вече наближават 1500, което за кратката история на портала и ограничените му ресурси е добро начало. В същото време има много посещения от сърфисти, които не са търсили нещо конкретно и са попадали на сайта случайно, но са се задържали и сме успели да събудим тяхното любопитство. Мен лично най ме радва това, че събуждаме любопитството на уеб потребители, които нямат конкретни интереси в областта на Православието. Това значи, че освен за интересуващите се от тази област по някакъв начин успяваме да сме интересни и за други хора. Затова смятам, че услугите и съдържанието трява да нарастват поне със същите темпове (ако не и по-интензивно). Конкретни услуги и предложения, разбира се, няма да посочвам – все пак, разчитаме и на момента с приятната изненада.
Вашите препоръки относно предоставяните от портала услуги?
По-горе вече казах – за една година порталът разви няколко големи услуги (включително и собствено разработени). Те бяха приети с радост от аудиторията – постоянната и случайната. Това е най-важното, защото значи че сме на прав път. Услугите трябва да се разрастват – качествено и количествено, ако искаме да бъдем интересни и актуални.
Най-големият недостатък на портала?
Имам малка забележка само по отношение на концентрирането върху текстово съдържание. Смятам, че любопитството на голяма част от аудиторията не е само към текстовото съдържание – това се показва и от засиления интерес към аудио и видео ресурсите. Мисля, че би трябвало да се замислим и да работим именно върху това – да разширим услугите и съдържанието, за да не доскучаем.
Най-голямото предимство на портала?
Това, че е отворен и независим. Това, че предоставя информация, която не е налична (или поне не лесно достъпна) из други места по мрежата. Това донякъде се дължи и на системата, която порталът ползва, но и на хората, които работят в него и усилията, които полагаме, да сме лесно достъпни и информацията и услугите ни да са подредени по приятелски и разбираем начин.
Какъв е вашият идеал за православна медия – управление, финансиране, екип?
Бих могъл да говоря за медия по принцип (и най-вече за уеб медия). Най-важното в една медия е това да бъде независима. Това дава много повече възможности за развитието й. За финансирането би трябвало да се разчита на рекламодатели и спомоществуватели. Изпълнителите трябва да са хора, които си разбират от работата. Професионализмът е най-голямото изискване. Изпипването до най-голямата дреболия е нещо, което лично на мене много ми допада и много се дразня, когато видя някъде някой да работи без съзнанието за дребните неща и да ги пропуска. Когато тези се натрупат, продуктът става в най-добрия случай отблъскващ, а в най-лошия – неизползваем.
Л и ч н и п о с л а н и я
Към читателите?
Вие сте най-важните. Без вас работата ни е само упражнение по програмиране и форматиране на текст. Питайте, предлагайте, искайте.
Към екипа?
Искам да благодаря на всичките си колеги за чудесната работа, която вършат, както и за търпението, което проявяват към моята нервна и буйна натура. Понякога имаме технически проблеми и неразбирателства помежду си, но най-важното е, че в процеса на работа те се изглаждат и разрешават и накрая показваме в уеб просранството един хубав продукт, който е полезен на много хора.
Специално искам да благодаря на Надя, която за тази година направи страшно много неща и без която порталът нямаше и наполовина да бъде такъв, какъвто е в момента.
Към „рожденика”?
Ами на рожденик се честити. Да е жив и здрав и да порастне голям!
Какво си пожелавате на вас?
Повече търпение в работата си с колегите. По-малко хакерски атаки. По-бърза Интернет връзка. Здрав и издръжлив сървър. Повече посетители и потребители. Много, много рекламодатели. 🙂