24 часа: Манастирски търг
Варненската митрополия възвърна собствеността си върху почивната база в местността „Патлейна” край Велики Преслав. На търг в понеделник бизнесменът Младен Станев наддава от нейно име и спечели имота за 664 хил. лв. В началото на 40-те г. на миналия век Варненският митрополит Иосиф решава да издигне сграда, която да е в близост до останките на манастира "Свети Пантелеймон", строен през IX в от цар Борис I. След 9. IX. 1944 г. недовършеният манастир е национализиран.
Според историци документ доказва как държавата овъзмездява с пари митрополията за нея. Новата власт я довършва и я превръща в почивна база, която работи до 1993 г. През 1997 г. тя е деактувана като собственост на община Велики Преслав. Първият й търг за продажбата й на 7 февруари 2005 г. с начална цена от 40 хил. лв. е спрян по искане на митрополията и започват съдебни дела. Сградата и терените около нея. които са 4363 кв. м общо, бяха оценени на 223 хил. лв. След едночасово наддаване цената скочи тройно. 24 часа" потърси две от страните в спора.
Проф. Маргарита Ваклинова, зам.-директор на Археологическия институт с музей към БАНот дълги години ръководи археологическите разкопки в района на Велики Преслав и Патлейна.
Проф. Ваклинова, как ще коментирате продажбата на почивната база "Патлейна" край Велики Преслав?
Силно съм смутена и съм шокирана от това, което става. Не мога да го разбера. Недостойно е подставено лице да участва в търга. Какво пречеше самият митрополит да се яви и да участва сам?! При всички случаи останалите участници щяха да проявят разбиране и цената да бъде много по-ниска. Сега оставаме с впечатлението за нещо скрито, подмолно и нечестно.
Вярно ли е, че историци разполагат с документ, който доказва, че държавата е обезщетила митрополията при национализацията на сградата?
Чувала съм за този документ, но лично не съм го виждала. Вероятно се е случило точно така.
Каква според вас ще бъде съдбата на сградата?
Има много въпросителни. За да се сбъдне идеята на дядо Кирил, трябват милиони. Не е ясно откъде ще дойдат тези пари. Хубаво е, че мои колеги учени ще помагат, но това е втора фаза. Първо трябва да се осигури финансирането. Според мен трябва митрополитът да каже ясно как ще финансира ремонта и откъде ще дойдат парите.
Дядо Кирил: С бизнесмена спечелихме законно
Ваше Високопреосвещенство, можем ли да честитим на епархията победата?
Да, това е победа за църквата, макар и на много висока цена. 664 е номерът на звяра.
Не беше ли 666?
Все същото е.
Какво ще правите с тази порутена и ограбена сграда?
Ще я направим отново манастир, каквато е била идеята на дядо Иосиф преди 70 г. Така ще възтържествува една справедливост, която някои атеисти искаха да превърнат в пари. Не може просто така да се подиграват с църквата. От общината платиха на адвокати и така успяха да спечелят делото, с което придобиха тази свещена земя. Просто се опитаха да продадат една светиня и ние трябваше да вземем мерки. Ще им тежи на съвестта!
Откъде ще вземете парите за покупката и ремонта?
Може пък и да ги имаме вече. Варненската епархия е много по-напред от другите. Във финансов план разчитаме на няколко наши приятели бизнесмени и на доброволни дарения от миряните. А в научен смисъл зад нас са и Аксиния Джурова, и проф. Георги Бакалов, и Божидар Димитров. Още Людмила Живкова искаше там да се изгради научен център по раннохристиянска история и култура. Сега ще продължим тази нейна идея. Никога не бих взел имота за себе си. Нищо не е мое.
Познавате ли купувача Младен Станев?
Той е наш приятел, който винаги е помагал на църквата. Участва в търга, защото това бе законният начин да се включим в наддаването, за да вземем имота с цената на всичко. Обидно е да наричат Станев баничар, той има легален бизнес, занимава се и с туризъм. (24 часа)