“Монахът в мен” – историята на успеха на една книга
Книгата „Монахът в мен” излиза за пръв път в Австрия през април 2006 г.
Самото представяне на книгата се превръща в събитие
Виенският кардинал д-р Кристоф Шьонборн и православният митрополит, архиепископ д-р Михаил Стайкос участват съвместно в представянето на книгата. А на презентацията в архиепископията присъстват високопоставени представители на Република Австрия, религиозните общности и културния живот.
Според митрополит Стайкос: “Книгата е истински подарък – написана от един дълбок познавач на атонското монашество, който обича Атон – и когото атонските монаси ценят и обичат”.
Кардинал Шьонборн допълва: “Книгата е покана да се запознаем с едно измерение на християнското, религиозното и човешкото, което в нашия свят се пренебрегва”.

Днес “Монахът в мен” по най-неочакван начин се е превърнала в малко атонско “чудо”.
Над 20 седмици книгата заема челни места в списъка на бестселърите по всички австрийски медии. В интернет-книжарница Amazon.com “Монахът в мен” получава 5 звезди – възможно най-високата оценка. Книгата е преведена на гръцки, италиански и др. езици. Гръцкото издание е с предговор от Вселенския патриарх Вартоломей.
Австрийските медии за “Монахът в мен”
„Страхотна книга“ (TV-предаване „Здравей Австрия“),
„Книга за копнежа“ („ОРФ-философикум“),
„Малка, но важна книга!“ (Kronenzeitung),
Зад този успех се крият важни въпроси
Дали жаждата на хората за книги на подобна тематика не е много по-толяма от предполаганата?
Това ли е “другият” журналистически език, който намира път и към нерелигиозните?
Дали планината Атон – трудно достижимият свят на православни манастири – е “тема на копнежа”?
И кое вдъхновява толкова много хора да поемат по поклоннически пътища?
Заложени са и важни послания:
Хайнц Нусбаумер е убеден, че “всеки от нас носи едно монашеско измерение в себе си – един дълбок копнеж към духовност; към “монаха в себе си”.
Неговият бестселър вдъхновява да се впуснем по този древен път на монашеската духовност. Книгата му разказва за силата на щастието, което струи от тишината. Разкрива пътища за осмисляне на живота, които нямат нищо общо със стратегии за богатство и физическо здраве, а са вкоренени в способността да се вслушаме дълбоко в сърцето си, да поспрем за миг и така да постигнем душевен покой.
По материали, предоставени от издателство Щирия
Превод: Георги Катранджиев