Дневник: Хотели за владици
Амбициозни планове за включване в мащабното строителство по морето демонстрира вече втори месец Варненската и Великопреславска митрополия (ВВМ). Най-близка до реализацията й е идеята за изграждането на духовно-просветителски център с конферентни зали, рехабилитационен и SРА комплекс. Центърът ще бъде разположен в местността Траката край Варна. Там митрополията притежава 12 дка.
Кредитът от НVВ съвсем не е единственият, който Варненската и Великопреславска митрополия използва, за да реализира стопанските си начинания. Само преди седмица със заем от ДСК беше финансирана най-противоречивата за момента покупка на митрополията – тази на недовършения манастир "Св. Панталеймон" в местността Патлейна край Преслав. Сградата, чието строителство е започнало през 1940 г. по идея на тогавашния варненски митрополит Йосиф, била отчуждена след 9.9.1944 г. и с решение на комунистическата власт била превърната в почивна станция на бившите профсъюзи.
През 1993 г. сградата била изоставена, а четири години по-късно с решение на финансовото министерство имотът бил отписан като общинска собственост. Почти веднага местните съветници решили да я продадат. Насрочените няколко последователни търга обаче се провалили заради липса на инвеститорски интерес. И така до миналата 2005 г., когато само ден преди насрочения пореден търг, в който заявка за участие дават цели 17 кандидати – и няма как иначе, след като оценката на имота, който включва масивна сграда с разгъната застроена площ от 4363 кв.м и прилежащата й земя от 1248 кв.м в единствения в България резерват за див рошков за, е била с оценка от 40 хил. лв., Варненската митрополия подава съдебен иск. В него тя оспорва собствеността на община Преслав върху манастира. Търгът се проваля.
Месеци по-късно, през април 2006 г. ,съдът излиза с решение, което не е в полза на митрополията и която изненадващо за всички пропуска срока за обжалване. Местните общински съветници насрочват нов търг за средата на август. На нея близкият до митрополията варненски бизнесмен Младен Станев участва в наддаването от нейно име и спечели търга срещу 664 хил. лв. Този път оценката на имота е актуализирана и тръгна от 223 хил. лв. Сумата по сделката беше изцяло платена на 18 септември. Именно за нея е осигуреният кредит от ДСК, а варненският владика не отрече, че за обезпечение по заема е послужил друг имот на митрополията. На практика манастирът "Св. Панталеймон" вече е зачислен в активите на митрополията.
Според идеята на митрополит Кирил, на мястото ще бъде изграден духовно-просветен център.
<…>
Според предварителни оценки за възстановяването ще бъдат нужни около 2 млн. лв. В същото време част от историците, които в момента извършват проучвания в района на Патлейна, за да се реализира подобна идея, ще бъдат нужни много повече от 2 млн. лв. Яснота откъде ще дойдат парите няма, а вероятността сумата да бъде събрана с дарения е трудно постижима, въпреки че митрополията вече обяви кампании за набиране на средства
От 17 години съм ангажиран с възстановяването на собствеността на църквата. До момента под мое ръководство са възстановени 50 църкви и 3 манастира – "Св. Марина" до аксаковското село Ботево, "Св. Илия" в с. Александрия, а сега и "Патлейна", твърди владиката Кирил.
Години наред митрополията във Варна води дела срещу община Варна за собствеността върху църквата "Св. Архангел Михаил", където дълго време се помещаваше Музея на възраждането в града. Останалите дела, които църквата във Варна води, са за манастира "Св. Димитър" в резиденция Евксиноград, Аладжа манастир, както и за две съборени варненски черкви. Все още не е доизчистен и въпросът с църковните имоти около манастира "Св. Константи и Елена" в едноименния курорт. Междувременно в началото на годината пък гръмна скандал с дарени на митрополията 505 дка в непосредствена близост до крайбрежната ивица на Шкорпиловци от общинския съвет в Долни Чифлик. Дарението беше в отговор на искане на митрополията общината в Долни Чифлик да й предостави безвъзмездно общински земеделски терени, с които да подпомогне издръжката на бъдещите православни храмове в района. Подобно дарение, но в далеч по-скромни мащаби, беше отредено и за районното мюфтийство в Добрич. По-късно сделката беше спряна от областната управа.
Още по-спорно звучи лансираната идея на митрополията за изграждането на курортно селище край балчишкото с. Рогачево.
Скандалът се разгоря, след като църковното настоятелство в селото, което е до курорта Албена, подаде жалба до прокуратурата в Балчик заради съмнения за далавери. Теренът, с който разполага митрополията в селото е 121 дка. Той е реституиран на варненската епархия срещу обещанието върху парцела да бъде построена църква. Според отстранения в началото на септември председател на храмовото настоятелство Стоян Митев, Светият синод и митрополията във Варна са оказвали натиск върху настоятелството да преотстъпи правото за строеж върху земята на фирмата "Напредък 2006" ЕООД, а в замяна да получи 20 процента от стойността й.
Дружеството е 100 процента на църковното настоятелство към храма "Св. Архангел Михаил" в каварненското с. Българево и е регистрирано през март 2006 г. Няколко месеца по-късно фирмата става съсобственик с варненската "Арко" ООД с управител украинския гражданин Вячеслав Коврайский. Съдружник на настоятелите е фирма, която се занимава с търговия на горива и която също е собственост на украинци. Според митрополията обаче терените в Рогачево все още не са планирани за строителство. "Само времето ще покаже какво ще има там", заявява един от малцината църковни дейци, които показват завиден стопански нюх. (със съкръщения)