Дума: Иконата като изкуство и вяра

Изложбата е продължение и част от мащабния проект "Дни на иконописта", които се провеждат в края на август в Несебър – иконографска среща на изявени български и чуждестранни творци, изкуствоведи и богослови, занимаващи се с проблематиката на православната икона.
В присъствието на най-добрите си постижения в иконописта, иконографите получават възможност да разменят идеи и опит, както и да обогатят познанията си чрез лекциите и дискусиите, предвидени в програмата. Домакините от арт център "Алтера" са поканили за лектори водещи български специалисти в областта на богословието, технология на иконата, семиотика и есхатология.
Идеята ни е на този форум да бъдат изложени най-добрите постижения на българската иконография през последните години, да се даде критерий и равнище, както и стимул за равитието на иконографията в България, подчертават Иванова и Чернев. А основната цел е да се върнат иконата и иконописта на полагащото им се място в иконостаса на нашата вяра. Тъй като иконата не е само произведение на изкуството, радващо окото на естета, а е и път към Бога, стоплящ сърцата на вярващите.
Амбицията на организаторите е да превърнат "Дни на иконописта" в ежегодна проява. Тази година ще могат да се видят творби на български иконописци, а в следващите издания ще бъдат поканени и чуждестранни автори.
Изборът на Несебър не е случаен. През Средновековието този град е играел ролята на водещ център на архитектурата, изобразителното изкуство и книжовността. Иконите, свързани с историята му, са изключително много. От тях са запазени около 250, създадени в периода ХIII-ХIХ век от различни майстори. Преходът от това културно-историческо наследство към съвременния иконопис е причината за нашия избор, отбелязват от арт център "Алтера".