Дума: „Многая лета“ прозвуча в Рим
Мъжкият камерен хор "Йоан Кукузел – Ангелогласният" изнесе голям концерт в базиликата "Санта Мария Маджоре"
Културната проява, финансирана по линия на Комуникационната стратегия на Министерство на външните работи, бе посветена на предстоящото присъединяване на България към ЕС и наближаващите коледни празници, в знак на благослов за новото начало за България. В този дух бе и отправеното послание към гостите от епископа на църквата Франко Гуалдрини.
В приветствието си към присъстващите извънредният и пълномощен посланик Никола Калудов обърна внимание на факта, че в базиликата "Санта Мария Маджоре" през 868 г. братята Кирил и Методий донасят първите книги, написани с новата азбука, за да бъдат те благословени от папа Адриан II, с което тръгва и по-нататъшния път и бъдеще на славянската писменост и култура в европейското и световно пространство.
Сред гостите в препълнената базилика бяха сенатори, представители на италианското правителство и общественост, на дипломатическия корпус в Рим, висши духовници, много българи.
При изпълнението на "Многая лета" силна емоция изпълни храма и всички присъстващи станаха на крака. Хорът бе подготвил и малка изненада в края, необявена предварително в програмата – бе изпълнена и една католическа песен.
Към културното събитие прояви интерес екип на националната италианска телевизия RAI, който взе интервю от българския посланик. От Радио "Ватикана" направиха запис на концерта.
В базиликата "Санта Мария Маджоре" се съхраняват яслите, в които е бил положен младенецът Исус, както и чудотворната Богородична икона, известна като "Спасение на римския народ". Всичко в нея напомня за една могъща империя, опитала се покори времето, да остане във Вечността.
Ескуилино е най-високият и най-обширен от седемте хълма на древния Рим. Легендите разказват, че през четвърти век се случило чудо – завалял сняг на 5 август. Знамението било предшествано от съновидение, в което се посочвал този хълм за място на храм, посветен на Божията майка. Така бил изграден най-големият богородичен храм "Санта Мария Маджоре". С изграждането му било ознаменувано официалното утвърждаване на култа към Дева Мария като Богородица.