Източник: в. Дума, бр. 277, 25 ноември Ученик от Софийската духовна семинария показва в кадри поруганите български храмове
Притча за запустението или за заспалата съвест. Така лаконично може да бъде наречена изложбата на фотографа-любител Светлозар Стоянов, експонирана до 8 декември в Богословския факултет на Софийския университет. Експозицията включва 270 кадъра, показващи 1:1 запустението и поруганието на две дузини български светини. 31-годишният Светлозар Стоянов учи във втори паралелен курс на Софийската духовна семинария. Фотографът-любител не е заснемал кадри по финансиран проект, пътувал е по самоинициатива, предимно на автостоп. По всичко се вижда, че съдбата му на сирак, отрасъл в домове за деца и юноши, лишени от родителски грижи и дълбокото религиозно чувство са голямото предимство, позволило му да покаже нещата такива, каквито са – чистосърдечно и искрено.
"Целта ми е да запозная обществеността с критичното състояние на големия брой полусрутени храмове у нас, повечето от които са паметници на културата. Мечтата ми е запуснатите и изоставени храмове не само да бъдат възстановени, но и да се възкресят като духовни центрове, където успокоение и опора да търсят все повече млади хора", каза за ДУМА Светлозар Стоянов.
Фотосите му показват вярата ни такава, каквато е – не само оскъдна, но и занемарена. Като отмития от природните и човешки стихии Богородичен образ на нартика на черквата в пернишкото село Ребро или като овчето стадо, намерило подслон в храма на Врачанското село Камено поле.
Фотоизложбата се организира със съдействието на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет и фондация "2000 години Рождество Христово". ДУМА стана медиен партньор за популяризирането на инициативата на младия фотограф Светлозар Стоянов.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара
Крайно време е Братя и Сестри и в нашата родна Църква,народа да вземе инициативата и да освободи Българската Православна Църква от оялите се и мафиотите вродната ни Църква.Неможе в Православна България да има 5 мюсюлмански духовно-средни училища,а за сметка на това само две Семинарии,и няколко Богословски Факултети.За мен,като богослов,а и като човек е пълен абсурд.Но и да ги има двете Семинарии и Богословските Факултети,като не се използват кадрите от тях,а остават на улицата,може и без тях по тази логика.Това трябва веднъж за винаги в България, да спре!.Много от владиците и поповете,до такава степен са се ояли,че не допускат да има ръкоположение на млади и подготвени за това богослови,или пък другия парадокс,които забелязвам-чичо владика,или пък сульо и пульо,хора които си нямат хабер от богословие от църковен,или ако щете духовен живот стават попове .Трябва това веднъж за винаги да се спре,и аз призовавам,всички млади хора-богослови да се възпротивим на това и да се опитаме да го променим.Защото уж казват,че не достигали свещеници и монаси(в трънският край например един свещеник държи 52 села-аз лично съм изумен от това)пък какво прави Св.Синод да се промени това-АБСОЛЮТНО НИщО!!!Тези кадри,които излизат от Пловдивската и Софийската Семинарии и от Богословските Факултети,какво става с тях,като завърсат остават на улицата.Св.Силуан Атонски,казва за архйерейте,следното-„Така и архйерейте,макар и да имат дара на Св.Дух,не всичко разбират,както трябва,и поради това в час на нужда трябва да търсят просвещение от Господа,а те постъпват,според собственият си разум и с това оскърбяват Божието милосърдие и посяват смущение.“