Дума: Светъл празник в светъл храм

Долнолозенският манастир "Свети апостоли Петър и Павел" едва побра вярващите на Петровден
Храмът "Свети апостоли Петър и Павел" едва побираше християните още преди началото на Светата литургия. Възрастен или млад, всеки бързаше да запали свещичка за здраве.
Гостите бяха посрещани от игуменката на храма монахиня Вероника. Един от първите бе издателят на вестник ДУМА и собственик на телевизия Би Би Ти г-н Петър Манджуков, който е основният ктитор на храма. На вчерашния празник в долнолозенския манастир той отпразнува и имения си ден.
"Радвам се, че в трудове и радости с нас е ктиторът на манастира Петър Манджуков. Да бъдете Петър, да бъдете твърд в изпитания и радости", пожела на господин Манджуков знеполският епископ Николай по повод имения му ден.
"Отиваме в Европа, но ние имаме една основна привилегия – нашите безсмъртни души, влезли в телата на православни християни". Така се обърна към вярващите викарият на западноеврпоейската митрополия епископ Тихон. Той цитира Иван Вазов "И ний сме дали нещо на света", но се обърна към християните, че "още имаме да даваме".
По време на Светата литургия в свещенически сан бе положен младия монах Никодим от Дивотинския манастир. След литургията той за първи път поръси със светена вода вярващите, дошли в храма "Свети апостоли Петър и Павел".
След края на Светата литургия хората целуваха иконите и бързаха да бъдат поръсени със светена вода. След пожеланието на епископ Николай "На добър час", монахините, начело с майка Вероника, не пропуснаха да поканят гостите на курбан за здраве.
"Приготвяме го с много желание. Искаме да зарадваме всички дошли на този светъл ден". Това разказваха докато все още бъркаха овчия курбан в 12-те казана главните курбанджийки баба Наска и баба Златка. Основните приготовления те са започнали три дни преди Петровден, а вчера от четири сутринта е била най-тежката работа. След осем часа къкрене на жив огън празничният курбан бе готов. През казана настана истинската суматоха. Двете готвачки даваха наставления на многото си помощнички, но курбанът не бе разсипан по чиниите докато не бе осветен. Осветен бе и хлябът, без който, по думите на жените, в храма не се идва. "Може да си нямал време да направиш питка, но важното е да дойдеш с хляб в черквата", казва пък баба Райна, потвърждавайки го с божията молитва "Хлябът наш, който ни го даваш, дай ни го всеки ден".
Майсторките разказаха, че преди време, когато на това място е имало само малко параклисче, всеки е идвал и е приготвял пиле за курбан. Сега, откакто храмът се е разширил и е светнал, идват много повече хора. Затова и вчера за курбана са били необходими две агнета и пет овце.
Баба Наска, докато бърка в казана, не спира да се хвали със свекър си, известен по тези места като бай Будин. След като му се присънил светец, той се зарекъл да пази параклиса, който съществувал по онова време край Долни Лозен. Не се отказал от вярата си, че точно тук един ден ще се появи голям манастир. Зарекъл се, че няма да си реже косата, да си бръсне брадата и постил до края на живота си. До последните си дни остана в манастира, разказва баба Наска.
Сега наистина тук има голям светъл храм, а сестрите дават и мило и драго за хората, които идват да запалят свещичка. Светата постройка е направена само за година и е във византийски стил, се обажда майка Вероника. "Надяваме се да възвърнем все повече църковната традиция и духовното битие на българите", каза тя. Всички сме благодарни на дарителите, че помогнаха за изграждането на този светъл храм, допълва игуменката. Думите й се потвърдиха и от това, че през целия ден вярващи изпълваха манастира и дори се налагаше да чакат в двора, за да могат да влязат да се помолят. Долнолозенци пък се радват на майка Вероника и на сестрите, които се отнасят с любов и разбиране към всеки. "Много си ги обичаме и затова манастирът е жив, обясняваха те.
По време на целия празник млади жени продаваха свещи и събираха подписка да се въведе "вероучението" като предмет в училищата. Те с радост потвърдиха, че подкрепилите ги са много и че това се прави и в други манастири. След като приключи събирането на подписите, те ще бъдат изпратени в Светия синод.