Дума: Празникът се върна по улиците
На пл. "Независимост" пред Националната художествена галерия към шествието се присъедини президентът Първанов и веднага бе заобиколен от журналисти. Множество граждани се включиха в колоната, която тръгна към Народната библиотека. Откъм кметството дойде групата на столичната община.
Пред паметника на светите братя още сутринта венец шествието на БАН. Тържеството на знанието и на светското българско училище пред библиотеката започна с 15-минутна литургия за освещаване на паметника на братята първоучители, водена от митрополит Неофит. Учените от БАН, ректорите, Академичният съвет на Софийския университет бяха подредени зад паметника, а официалните лица: Първанов, министри, депутати – отделно вдясно. Пред журналисти просветният министър Даниел Вълчев пожела на работещите в образованието много здраве, повече воля, търпение, далновидност, както и умение за обединение като общество пред големите задачи и перспективи, които стоят пред страната. "Може онзи, който знае", бе посланието към учениците на Даниел Вълчев.
В присъствието на президента и на двамата министри – на образованието и науката и на културата, пред микрофоните излезе кметът на столицата Бойко Борисов. След чутото в църковното освещаване на паметника в словото си за 24 май той заяви, че е започнал да осветява тъмна нощна София от СУ и Народната билиотека, лампи осветявали вече 46 черкви, предстои да започне нощно осветяване и на музеи. След него говори кратко директорът на НИМ Божидар Димитров, който цитира пак Бойко Борисов и каза, че водим с 2 на 1 пред ЕС, защото съюзът си има само св. Бенедикт, а ние сме дали двама покровители на Европа – св. Кирил и Методий. Духовият оркестър не изсвири тук "Върви, народе възродени", но съпроводи с "Вий жертва паднахте" полагането на венците на общината.
Образованието и науката и на 24 май станаха фон, тръгнаха си възмутени ректорите. В академичното си слово "Култура и духовност" в аулата на СУ деканът на Историческия факултет проф. Иван Илчев каза: Готови ли сме да влезем в Европа с нашата култура такава, каквато е сега? В нашето общество се е настанила чалгата, а хората предпочитат да не мислят, културата отстъпва мястото си на мачовизма, заяви проф. Илчев. До 1989 г. образованието и науката винаги са били национална политика, но след това държавата ги загърби, каза още деканът. На тържеството в СУ дойдоха Георги Първанов и министър Даниел Вълчев.
Снощи президентът даде в "Бояна" традиционния си прием за 24 май.