Дума: Хората на духа надвиха на политическите бардове
Източник: в. Дума, бр. 269
Половин дузина хора на изкуството обаче измиха срама от българската интелигенция и показаха, че в България все още има хора на духа. Издателят Иван Гранитски, поетите Любомир Левчев и Недялко Йорданов, композиторите Хайгашот Агасян и Ценко Минкин, и художникът проф. Димитър Сотиров подкрепиха желанието на архиереите от Светия Синод обществото да предприеме най-сетне нещо за ограничаването на агресията и насилието сред децата. На работна среща в Синодалната палата вчера те се обединиха около мнението, че без Българската православна църква и подкрепата на интелектуалния елит трайното решаване на проблема е невъзможно, защото за никого не е тайна, че забранителен режим на едно или друго, ограничава проблема само за определен период от време. За окончателното му разрешаване е необходима промяна на мисленето.
До месец ще бъде представена концепция за въвеждането на вероучението като редовен предмет в българските училища, за да може това да стане още от следващата учебна година. Това заяви Варненският и Великопреславски митрополит Кирил.
Концепцията ще бъде подготвена съвместно – така, както в миналото заедно по проблеми в обществото са работели българските духовници и българските интелектуалци, подчертра издателят Иван Гранитски.
В момента в училищата религията се изучава като свободноизбираем предмет. Според митрополит Кирил чрез въвеждането на вероучението като редовен предмет ще може да се преодолее и насилието сред учениците в училищата. Българската православна църква може да помага за този проблем чрез духовната просвета сред децата и учениците, отбеляза архиереят.
Българските интелектуалци ще помогнат на църквата в тази насока, оказвайки "умен" натиск върху Министерството на образованието и науката. Ние ще лобираме и в парламента за опазването на българския дух, заяви Иван Гранитски.
След срещата митрополит Кирил каза, че в рамките на месец ще разгледат концепциите за вероучение, изработени в различните епархии в страната заедно с регионалните инспекторати по образованието и директорите на училища, за да се направи от тях обща концепция на БПЦ за вероучението. Дядо Кирил не скри, че се обсъжда и вариант в някои училища в районите със смесено население, където преобладават мюсюлманчета, да им бъде преподавата именно тази религия, като се осигури възможност за вероучение и на християнчетата, независимо колко малко са те.
Това е само един от многобройните варианти, но още нищо не е решено. Когато направим концепцията, ще я представим официално на министъра на образованието и науката Даниел Вълчев, каза Варненският митрополит. Той изрази надежда, че тя ще бъде подкрепена от още интелектуалци, а чрез конкретни нормативни документи изучаването на този предмет да влезе в българските училища, като задължителен, още от следващата учебна године.
Иван Гранитски съобщи, че интелектуалците ще подготвят писмо до министър Вълчев в подкрепа на концепцията на БПЦ. Издателят обясни, че ще бъде потърсено съдействие и от Министерството на културата, от парламентаристи и политици, за да бъдат подкрепени усилията на Светия синод този въпрос да бъде решен по-бързо.
Срещу насилието може да се излезе с разум, сърце, хармония, опрощение и любов. Ние ще лобираме в парламента за опазването на българския дух, каза още Иван Гранитски. Според него връщането на младите хора в храмовете ще бъде дълъг процес, който ще продължи години.
Иван Гранитски бе категоричен, че българските интелектуалци ще помогнат на църквата в тази насока, оказвайки "умен" натиск върху Министерството на образованието и науката.
Дали от следващата учембна година всички деца в българия ще изучават задължително вероучение в училище все още е въпрос неясен, но е ясно едно – хората на изкуството у нас не са претенденти за елитарна прослойка, а хора на духа.
Za6o triabva6e da se 4aka tolkoz vreme /16 godini/,da zapo4nat da se slu4vat tolkoz stra6ni ne6a s decata i edva togava da se stresne ob6estvenossta i da se obarne kam postoiannia apel na carkvata:za da se sahrani naciata,za da se izgradiat pravilni moralno eticni i hriatianski cennosti triabva da se izu4ava verou4enie v u4ili6e!To kakvi li dovodi ne se izmisliaha samo da ne vliza tozi predmet v zadaljitelnata obrazovatelna programa.A kolko godini sega 6e sa neobhodimi za da se preodolee tazi kriza i koi „visokoumni“ politici 6e ponesat tazi otgovornost?
Вероучение-да. Нали затова се подготвят кадри в Богословските факултети.
Не биха ли могли българските интелектуалци заедно с общинарите да изградят концепция за чистотата на страната ни/в дворовете, междублоковите пространства и пред всяка недвижима собственост/, както и срещу пошлите реклами за флиртове и хапчета за секс и прочее отрови за очите и душите на всинца ни и най-вече на децата ни.
А що се отнася до вероучението- да, то е необходимо. Впрочем, братя политици, в Европа Религия се изучава и се продава…шкембе. Така че, стига плашихте народа с какво може и какво не може в Европа!
Изброените в статията „интелектуалци“ минават за „хора на духа“ само в представите на определени ретроградни среди, близки до духа и съдържанието на компартията. Точно те бяха „бардовете“, възпяващи социалистическите прелести. Хайде да си подновите малко комплекта с авторитети, а?
Колева – Искаме децата ни да учат религиа
Искаме нашите деца да учат религия,защото това е важно за тяхното развитие.Познанието за Бога,единствено и само може да промени кам по-добро.Овществото ни запада като морал и причината е безвериеторкоето води до дъното нашето овщесво.От историята си вижда ясно, кога една насия е в разсвет и кога в опадък.Нека помилим накаде е правилната посока и поемем път натам.