Монитор: BG гейове искат да бъдат узаконени връзките им
10% от населението са хомосексуалисти, всеки втори със сериозен партньор; Правната комисия гледа проекта за граждански съюзи между обратни
Промените, които ще позволят официализирането на съжителството между две жени или двама мъже-партньори трябва да се направят в Семейния кодекс. Идеята е не да се сключва брак, а граждански съюз "между две пълнолетни лица". Гражданският съюз дава права, подобни на тези при брак единият партньор да осигурява другия, ако той е безработен, да получава здравна информация, ако той е болен и да взима решения, ако е в безсъзнание и т.н. Официализирането на гей-двойките ще дава и възможност на единия партньор да припознава като свое и детето на човека, с който живее. Гей-двойките обаче няма да могат да си осиновяват чужди деца.
Практиката с гражданските съюзи е въведена в още 13 европейски държави, обясниха от "Джемини". В още четири държави браковете между хора от един пол имат същия статут като нормалните. С подобен либерален режим са Холандия, Испания, Белгия и Канада.
Разликата между хомо-съюзите и браковете е, че не се предвижда церемония както при сключване на брак, а само подписване в създаден за целта регистър. От гражданския съюз ще могат да се възползват и обикновените двойки, които живеят на семейни начала. Предимството пред брака е, че ако се наложи съюзът да се разтрогне по някакви причини това става много по-бързо и лесно само с отписване от регистъра.