24 часа: Хайде да се молим, се чува оттам
Какво викат от минаретата, попита вчера Волен Сидеров и заподозря, че може да е и покана за джихад. "Казвам, би могло. Може и да ви е смешно, но нека някой от вас ми каже какво пеят, ще съм му благодарен", обърна се към журналистите той. Според лидера на" Атака" в МВР и в Дирекцията по вероизповеданията не знаели призива за молитва. В "Атака" също не знаят. На въпрос защо не са потърсили преводач, Сидеров отговори: „Вие искате да свършим цялата работа на държавата. Нашата цел е да насочим общественото внимание към този проблем."
„Може би тогава ще стане малко по-хуманен. Ако му хареса, ще го приобщим. Но дотогава да не си позволява да говори от името на 1,5 млрд. мюсюлмани от цял свят", посъветва Хафъзов. "24 часа" вчера свърши работата на държавата и намери преводач. "Аллах е един, а Мохамед е неговият пророк! Дойде часът за молитва, хайде да се молим". Това е призивът на имама, или ходжата, който по уредбата приканва правоверните да се молят. Понеже изразът "Аллах е един" се повтаря 4 пъти, а "Мохамед е неговият пророк" – 2, целият призив продължава около 2 минути, обясни районният мюфтия за Шуменска и Търговищка област Месут Мехмедов. По високоговорителите на най-големия мюсюлмански храм в България – Томбул джамия в Шумен, през лятото вървят по 3 молитви на ден. Те са в13,30 ч., 17,20 ч. и около 21 ч.
През зимата са пет – първата преди изгрев, а последната 2 часа след залеза. Молитвите не влизат в противоречие с наредбата за опазване на обществения ред на община Шумен, казва мюфтията.
В Шумен към молитва зоват млади имами, завършили духовното училище в града "Нювваб". Подобна е процедурата и в 220-те джамии в Шуменска и Търговищка област. Според председателя на джамийското настоятелство Бейхан Иляз досега не е имало оплаквания от високото пеене на имамите.
Без призив за молитва от високоговорителите ще се кланят днес мюсюлманите и Пловдив. От мюфтийството там обявиха, че няма да включат уредбата в знак на уважение към Левски.
Днес се навършват 169 г. от рождението на Апостола.
Високоговорителите бяха спрени и на 3 март, за да не се разгаря етнически вражди. Общо 49 са джамиите в Пловдивска и Пазарджишка област, 8 от тях са построени през последните 15 години. От началото на демокрацията са и високоговорителите. Над 150 джамии и месджиди – обредни храмове, има в Смолянско. По думите на мюфтията Хайредин Хатин 90% от джамиите са с високоговорители, но няма проблем със звука.
Според него на този, който поражда проблема с високоговорителите, не му пречи силата на звука на призива, а религията. Над 800 русенци са срещу високия звук от джамията "Саид паша", твърдят от "Атака". (24 часа)
сега вече е твърде хазартно и „недемократично“. Ама много сме толерантни ние, българите, и от таз „толерантност “ си патим. Ана-Мария, Русе